Naštvaní obyvatelé města, neprůjezdné a nesjízdné některé ulice a sněhu, že ho nebylo kam odklízet, něco podobného by už Prachatické zaskočit nemělo.


Ilustrační fotoAni všechna snaha pracovníků technických služeb už na příval sněhu nestačila, odklízet ho nebylo kam. Co nenapadlo ve středu 16. ledna, spadlo o den později a bylo. Navíc podle předpovědi se nedalo očekávat oteplení, když teploty klesaly pod deset stupňů pod nulou. Přesto se diskuse o možnosti začít sníh odvážet začala na prachatické radnici až v pátek a až v neděli se do ulic dostala najatá sněhová fréza a sníh se začal ve velkém likvidovat. „To byl ale kritický stav. A taková opatření se řeší až při kalamitní situaci, která ale vyhlášena nebyla. Vždy je to na vlastníkovi komunikací, zda rozhodne, že se sníh už začne z města vyvážet, nebo to nebude potřeba," dodala vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy MěÚ Prachatice Ivana Jeřábková.


Podle všeho si vedení města vzalo ze situace z poloviny letošního ledna ponaučení. A to minimálně v tom, že je potřeba rozhodnout rychle. Situace, která v Prachaticích nastala v polovině ledna letošního roku, totiž přece jen trvala podle lidí v místech, kde se nedalo několik dní projet, zbytečně dlouho. A opakovat by se neměla ani situace, kdy Horní a Neumannova ulice byla neprůjezdná, přesto na to řidiči nebyli upozorněni hned při vjezdu do ulice. Několik řidičů proto uvízlo i s vozidly před hospicem a obtížně se dostávali ven.

Ilustrační foto
Nasazení další techniky je vždy o zvýšení nákladů na zimní údržbu. A ty nejsou rozhodně malé. Pamatuje na to i plán zimní údržby, který je mimo jiné šit na míru i technickým a ekonomickým možnostem vlastníka komunikací, v tomto případě města Prachatice. Mimochodem, to si ale aktuálně obyvatelé Prachatic ověřit nemohou, protože s novou podobou webových stránek města plán zimní údržby zmizel. Na druhou stranu si každý může prohlédnout, kde se po městě pohybují vozidla technických služeb vybavená GPS stanicemi. „Plán je víceméně stejný, pouze se v případě změn doplní nové úseky, které se zařazují do aktuálního plánu zimní údržby. Mění se v něm obsazení techniky a kontakty," dodala Ivana Jeřábková.


Robert Zeman, místostarosta Prachatic, se nad chybějícím plánem zimní údržby pozastavil. „O tom vůbec nevím. Netuším, jestli to někdo chtěl na stránky dát a někdo jiný mu řekl, že se to tam nedá, nebo garant za danou oblast na přenesení plánu zimní údržby tenhle požadavek nevznesl," okomentoval místostarosta chybějící plán zimní údržby na webových stránkách města. Po upozornění Prachatického deníku, že informace o aktuálním plánu zimní údržby lidé nemají, byla reakce vedení radnice okamžitá. Za ani ne dvě hodiny už byl plán zimní údržba zařazen i na nové webové stránky města Prachatice.


Pokud se týká nákladů na zimní údržbu, ta se delší zimou v jarní části prodražila o milion korun. „Do rozpočtu jsme navrhli 3,2 milionu korun na celý rok, ale musela se udělat rozpočtová změna a přidat na zimní údržbu další milion korun. Z toho skoro 2,32 milionu korun se spotřebovalo jen na jarní část zimní údržby. Když odečtu náklady na pořízení posypového materiálu, který se kupoval v letním období za nižší ceny, a mzdové náklady, zbývá do konce letošního roku na zimní údržbu zhruba osm set třicet tisíc korun," shrnula vedoucí odboru KSD. Na příští rok bude do rozpočtu navrhováno opět 3,2 milionu korun.