Po přípravě zimní zahrady domova se nyní pustí i do zahrady v jeho okolí. Ta má sice parkovou úpravu, ale nepřipomíná tak klientům jejich domácí prostředí. Navíc v ní chybějí intimní zóny.
„Chceme, aby zahrada nebyla jen o upravených keřích a architektonicky dokonalém provedení, ale aby naši klienti, když do zahrady přijdou, měli pocit, že jsou ve své vlastní zahradě. Proto jim tento prostor trochu upravíme," říká ředitelka domova Hana Vojtová.
Z okrasné zahrady se tak brzy stane zahrada funkční, ve které nebude nouze ani o ovoce. Klienti budou mít nově možnost při procházce zahradou ochutnat rybíz, angrešt, najdou tu ale i třeba třešeň.
„Zahrada bude mít nové cesty, každá z nich bude mít svého patrona. Umístíme do ní dřevěné sochy sv. Floriana, Markéty, archanděla Gabriela a Naději. Cesty navíc park rozdělí na čtyři roční období, kdy každé z nich bude mít výsadba, která ročnímu období odpovídá. Chceme, aby se náš park stal sadem," přibližuje Hana Vojtová.
Do sadby se pustí i sami klienti, domov má na úpravy k dispozici jeden milion korun. Navíc se chce domov přiblížit i lidem ze svého okolí, protože je umístěn u největšího sídliště ve městě. „Chceme navázat spolupráci se školkou, děti patří do zahrady. Nechceme se uzavírat ani veřejnosti, chceme, aby zahrada byla otevřenější. Navíc v ní vybudujeme i intimní zóny, kde budou moci klienti se svými rodinami strávit čas, aniž by na ně bylo ze všech stran vidět," poznamenala Hana Vojtová.
Letité zkušenosti s otevřenou zahradou pro veřejnost má prachatický hospic. Ten se stal jednou ze vstupních bran do centra města. „Naše zkušenosti jsou výborné. Dnes už by se dalo říci, že je naprosto normální, že se v parku pohybují jak naši klienti, tak i veřejnost. Boří se tím tabu, která ve společnosti leckdy jsou. Každý podobný krok je dobré podpořit," říká ředitel prachatického hospicu Robert Huneš.
V hospicové zahradě je tak naprosto běžné potkat maminky s kočárky a malými dětmi, které se hrají poblíž klientů, kteří jsou například upoutáni na lůžko. „Musím říci, že když k nám přijde klient, který byl do té doby v bariérovém zařízení, oceňuje, že u nás může na zahradu, ať už je pohyblivý, nebo upoutaný na lůžku," chválí si ředitel.
Integrace je navíc natolik zdařilá, že nejmladší generace obyvatel ve městě, děti, už nevnímá lidi upoutané na lůžko nebo vozík jako zvláštnost, nad kterou je nutné se pozastavovat.
„Na zahradu se velmi těšíme, svoji novou strukturou bude nakloněna právě pro naše uživatele, oni sami si mohou vybrat, v jakém úseku zahrady budou trávit volný čas. Kromě odpočinkové části zde budou mít i část užitkovou – plody, které zahrada vydá, budou sloužit pro další zpracování v rámci domova seniorů. Na zahradě mohou dále pěstovat bylinky, známé květiny, zkrátka to, na co byli zvyklí z domova. Vždyť jejich život byl spjatý s přírodou, proto i tato zahrada bude přizpůsobena jejich potřebám a zvyklostem," říká sociální pracovnice prachatického domova pro seniory Ivana Bílková. Stejně tak se těší i samotní obyvatelé.
Ti už brzy navíc dostanou do užívání i zimní zahradu, která rozhodně nebude sloužit k pěstování exotických květin, ale budou v ní pěstovat například mrkev.