Poněkud netradiční uvítání čekalo v sobotu na návštěvníky páté bitvy na Winterbergu, když kolem arkád zdolávali jeden úsek z nejdelší trati bikeři při Šumavském MTB maratonu. Zatímco závodníci sváděli bitvu hlavně sami se sebou, návštěvníky zámeckých arkád bitva teprve čekala.


Než se ale strhl lítý boj o moc, peníze a nové území na panství Winterberg, mohli si všichni užívat poklidnou atmosféru, kterou organizátoři vyplnili programem určeným nejen pro děti. Po slavnostním nástupu účinkujících, mezi nimž nemohli chybět ani domácí ze skupiny historického šermu Artego, která mimochodem oslavila letošní pátou bitvou i deset let od svého založení, a divadelního spolku Bouček.


S přibývajícím časem po arkádách pobíhalo stále více dětí, jimž tváře zdobily veselé u trochu strašidelné malované masky a v rukách si odnášely vlastnoručně ozdobené perníčky. Zkusit si mohly i střelbu z kuše, nebo míčky nakrmit hladovou saň. Ti odvážnější pak prošli rukama kata a jeho pacholka a zkusili si, jaké to asi bylo protáhnout si záda na skřipci.


Lesk brnění a tíhu zbroje vystřídalo hned několik tanečních vystoupení čistě dámské taneční skupiny Srdcové Eso z Plzně. Svou lehkostí, ladností a humorem si získaly tanečnice vimperské publikum natolik, že jim nejen tleskalo, ale neváhalo a spolu s nimi si i zatančilo.


Středověkou muziku pak přitvrdila ukázka středověkých palných zbraní, která otestovala uši přítomných před nadcházející bitvou. Na tu se chystala vojska v ležení na přilehlých zahradách, která poskytovala nejen útočiště a místo k odpočinku ve stanech, ale i k přípravě krmě nad ohněm, ze kterého se linula vůně pečeného masa a francouzských brambor.


Ukázka sokolnictví bavila hlavně děti, kterým si cvičený sokol sedal na ruku, pravda ne zcela nezištně, když ho sokolník nalákal malou odměnou vloženou do rukavice.


Lehkost letu dravce ale po chvíli vystřídali těžkooděnci v plné zbroji. Jedni se pokoušeli dobýt Winterberg, lítá bitva se ale nakonec obrátila proti těm, kteří ji vyvolali. Bitva skončila sice se ztrátami, ale smírem a pronásledováním a zajetím proradné šlechtičny i jejího rytíře. Spravedlivému trestu nakonec neunikli a kat se svými pacholky učinili spravedlnosti zadost. Veřejnou popravou však program bitvy na Winterbergu neskončil, a tak i ti, kteří přišli později s malými dětmi, aby se vyhnuli hlučné střelbě, nebyli o zábavu ochuzeni.