S možností, že by studenti při semestrální práci vytvořili projekty, jak by se mohl rozvíjet areál kasáren, přišel zastupitel Jakub Nepustil, s prezentací projektu pomohl jeho syn Matěj. Studentské práce vyjdou jen na zlomek ceny renomovaných architektů a nejsou pro město závazné. „Město se podílí dvoudenním workshopem, vydáním katalogu jejich prací a výrobou modelu,“ vysvětlil Matěj Nepustil. Náklady na získání projektu vyjdou na maximálně padesát tisíc korun. Martin Malý chtěl přímo do zadání pro studenty zakomponovat, že studenti mají navázat na již připravený projekt oprav komunikací v okolí kasáren. Jenže Jakub Nepustil tvrdí, že projekty na ně jsou špatné a zastaralé. „Na špatný projekt nemůžeme navazovat,“ vyzval starostu a zlobil se, že slíbil diskuzi. „Když chceme být konstruktivní, diskutovat a přinášet nové nápady, tak do všeho hodíte vidle a nesouhlasíte už jen z principu,“ vyčetl starostovi Jakub Nepustil. „Už studenti v prvním ročníku architektury by projekty označili za špatné,“ zdůraznil. Křižovatka u Katastrálního úřadu je prý šířkově předimenzovaná a chybí tam místa pro přecházení. To se snažil prosadit starosta Martin Malý. Když s ním Jakub Nepustil nesouhlasil, strhla se pořádná slovní přestřelka. (Nedostatkům a zdůvodnění, proč jsou projekty špatné a zastaralé, se budeme věnovat v některém v dalším vydání Prachatického deníku, pozn. aut.)

Opoziční zastupitelé pochopili, že mají jedinečnou šanci „za pár korun“ získat projekt na možný rozvoj areálu kasáren. „Jde jen o nabídku odborného pohledu na stávající území, které nemá vliv na to současné a nemusíme se jím řídit,“ hodnotil Robert Zeman a opozice souhlasně pokyvovala. A dál dokola přesvědčovali Martina Malého, že s návrhy studentů architektury může město jen získat. Koaliční zastupitelé se debaty nezúčastňovali. „Kdejaká firma se takových věcí a projektů zúčastňuje a my tady nechceme studenty nejlepší české univerzity a nechceme zkusit žádné inovace,“ přispěla do diskuze Růžena Štemberková. Ujistila, že ona sama dá na rady odborníků.

Martin Malý se okamžitě ohradil proti tvrzení, že vedení města nápad bojkotuje. „Máme tu zvláštní situaci. Starosta má jedenáct hlasů, deset jich mlčí. Deset opozičních hlasů starostu přemlouvá, aby něco pustil. Neznám jediný rozumný důvod, proč to nezkusit, není na tom nic špatného,“ glosoval Jan Bauer s nuceným úsměvem. Blížila se totiž půlnoc.
Jednomyslné rozhodnutí padlo ve 23.25 hodin a studenti Fakulty architektury ČVUT Praha v zimním semestru akademického roku 2019/2020 budou na možné podobě kasáren pracovat. Město Prachatice finančně podpoří dvoudenní workshop, tisk katalogů a výrobu modelu. Do usnesení starosta Martin Malý prosadil maximální výši podpory 50 tisíc korun.