„Není to ale tak, že bychom řekli, že nám tu lidé kolabují z horka. Je to dáno například tím, že potíže mají kardiaci, senioři, je více mozkových příhod. Svůj podíl na tom má pak třeba i dehydratace,“ upřesnil ve čtvrtek ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Jak zároveň Marek Slabý upozornil, je třeba v horkém počasí dodržovat pitný režim. Ale i v tomto případě opatrně, říci, že pětačtyřicetikilová seniorka by měla vypít doporučené čtyři litry vody, je samozřejmě špatně. Naopak by si tím mohla ublížit. Takže je třeba brát v potaz, zda se jedná o mladého člověka pracujícího na slunci nebo v horkém provozu, či o malé dítě. Samozřejmě, že mladý člověk, který je celý den na slunci, by měl vypít až čtyři litry tekutin denně, ale u dítěte musíme postupovat jinak. Navíc bych rád v této souvislosti zdůraznil, že by ve zmiňovaném pitném režimu neměl být zastoupen alkohol,“ upozornil Marek Slabý.

Horké počasí bez větších potíží zvládají pacienti v prachatickém hospicu sv. J. N. Neumanna. „V horkém počasí přizpůsobujeme samozřejmě péči o pacienty s přihlédnutím k jejich zdravotnímu stavu. Hlídáme příjem tekutin, pokud někdo nemůže pít, zavodňujeme jej náhradně infuzí,“ řekla staniční sestra z hospice.

Například dělníci v Neumannově ulici v Prachaticích se střídají v horku pod slunečníkem, který mají k dispozici. „Více pijeme,“ řekli.