ČSSD v případě, že vyjedná svou variantu koalice, prosazuje do křesla první ženy kraje dosavadní náměstkyni Jiřího Zimoly Ivanu Stráskou, hnutí ANO pak svou současnou první vicehejtmanku Lucii Kozlovou.

Z postu hejtmana Jiří Zimola odejde při mimořádném jednání zastupitelů, které se musí uskutečnit do 2. května. Jiří Zimola v čele sociální demokracie usiluje o uzavření koalice a stejné ambice má také hnutí ANO 2011, které v pondělí vypovědělo koaliční smlouvu s ČSSD a na své straně má ODS. Čilá jednání směřují sociální demokraté i ANO ke třem uskupením, která jsou důležitá pro oba tábory. Bude se tedy diskutovat a licitovat. O programu a obsazení postů v Radě Jihočeského kraje.

KDU-ČSL, PRO JIŽNÍ ČECHY i JIHOČEŠI 2012 se shodují, že hlavními rozhodovacími kriterii je shoda v programových prioritách a záruka stabilní koalice.

Podaří-li se ČSSD vybudovat s těmito subjekty 28člennou koalici, navrhne do čela kraje současnou první náměstkyni Ivanu Stráskou. Ta je přes osm let zodpovědná za krajské zdravotnictví, tedy i za vysoké odměny vedení Jihočeských nemocnic, jež přispěly k rozpadu koalice. Podle ní je předčasné řešit otázku jejího hejtmanství. „V současné době jsou pro mne nejdůležitější zájmy lidí v kraji,“ řekla Ivana Stráská.

close Starosta Českých Velenic Jaromír Slíva info Zdroj: Deník zoom_in Do jednání o koalici ve středu zasáhl náměstek hejtmana Jaromír Slíva (ČSSD). Řekl, že bude-li pro příští koalici nepřijatelný, ze své pozice odstoupí.