O bývalou výměníkovou stanici na sídlišti Míru, kterou se dlouhodobě nedařilo městu odprodat, při vyhlášeném záměru najednou projevili zájem hned dva potenciální kupci.
„Protože jsme s prodejem nebyli úspěšní, řešili jsme jej prostřednictvím realitní kanceláře. Nakonec se přihlásila pražská firma, která zde chce vybudovat skladové prostory a nabídla cenu 850 tisíc korun. Jenomže do vyhlášeného záměru se přihlásil také zájemce z Vimperka, který nabídl cenu 864 tisíc korun. Rada obě nabídky zvážila a doporučila zastupitelstvu schválit prodej pražské firmě. Ta sice nabídla nižší částku, ale byla první,“ shrnul místostarosta Bohumil Petrášek.
To se ale nelíbilo druhému zájemci, který byl jednání zastupitelů přítomen. „Je s podivem, že se město, které potřebuje každou korunu, zbavuje majetku levněji. Není pravda, že je cena vyšší jen o 14 tisíc, ale celkem o 31 tisíc korun a navíc jsem byl jako zájemce první já,“ tvrdil přítomný podnikatel. Ten se vzápětí obul do zastupitelů Kollera a Zámečníka a připomněl jim jak hlasování z minulosti týkající se jiného objektu, tak jejich stranickou příslušnost poté, když oba zmínění zastupitelé vyjádřili názor, že jeho podnikatelskému záměru nevěří. Další podobnou diskusi pak rázně zakončil místostarosta Petrášek, který nechal hlasovat o předloženém návrhu. Zastupitelé následně odsouhlasili prodej pražské firmě za 850 tisíc korun.
Je skutečně město Vimperk tak bohaté, že si může dovolit odmítnout nabídku vyšší o 31 tisíc korun, nebo rada v rozhodování zvažovala zkušenosti z minula? „Musím se ohradit, protože na předchozím zastupitelstvu, které schválilo zveřejnění záměru, bylo řečeno, že výsledná cena bude nižší o provizi realitní kanceláři,“ uvedl starosta Pavel Dvořák k rozporu v tvrzení, že by veřejnost nebyla informována o nižší výsledné ceně. K provizi realitní kanceláři se budou připočítávat ještě náklady spojené se zápisem na katastr nemovitostí a případné geodetické zaměření, o něž se ale bude nový vlastník s městem dělit rovným dílem.
„Řešili jsme to i na radě. Oněch řádově třicet tisíc rozdílu není taková částka, abychom mohli jít do problémů, kdy podnikatel kupoval nemovitost s příslibem vybudování potravin zhruba před rokem a půl, dodnes se nezměnilo nic a v objektu je stále hospoda. Teď přišel se stejným záměrem do jiného objektu a sám řekl, že nikde není stanoven časový horizont, do kdy je povinen svůj záměr realizovat,“ doplnil místostarosta Bohumil Petrášek. Naproti tomu firma, která nabízí sice nižší cenu, chce svůj záměr realizovat v nejbližší době, tedy nejpozději v prvním pololetí příštího roku.
„Na sídlišti už máme jeden problém s rozestavěnou stavbou. Majitel sice investuje, ale trvá to více než deset let a problém přetrvává a nechtěli jsme se dostat do podobných komplikací. Proto rada města jednomyslně doporučila zastupitelstvu druhou nabídku,“ dodal místostarosta. Nicméně připustil, že záruku realizace záměru od schváleného zájemce město v rukou nemá. „Myslím, že dostatečnou zárukou je intenzivní zájem o objekt a jednání o koupi. Objekt chtěli získat co nejdříve, aby mohli urychleně začít s realizací,“ konstatoval Petrášek.
Pražská společnost Kvido Czech SE chce v bývalé výměníkové stanici vybudovat sklad, prodejnu a servis zahradní techniky. Její konkurent hodlal v objektu vybudovat prodejnu potravin a část objektu přestavět na byty.