Zatím, co v loňském roce nebyl na Prachaticku jediný případ, v letošním roce už se ona sama setkala se dvěma. „Nejde však jen o ženy, kterým by ubližovali jejich partneři, ale také o seniory, a to je horší situace,“ zkonstatovala.

Jeden z posledních případů se odehrál v malé obci na Prachaticku a šlo právě o starší ženu pod psychickým nátlakem své rodiny, která od ní chtěla získat peníze. Paní nakonec odevzdávala rodině celý důchod a ze strachu, že by mohla skončit v domově důchodců, raději nic neřekla. „To, že žena není, jak by se řeklo, ve své kůži, si všiml tamní starosta. Stařenka, která byla jindy komunikativní, se najednou uzavřela do sebe a s nikým se příliš nebavila,“ popsala případ Miroslava Prokešová s tím, že ve chvíli, kdy se celá věc dostala do soudní síně, paní svou výpověď zlehčovala. „My už ale nezjistíme, zda na ní rodina vyvíjela další psychický nátlak a vyhrožovala jí. Jisté je, že soud by měl v tomto případě pokračovat na konci července,“ řekla státní zástupkyně s tím, že právě senioři jsou takovým jednáním okolí obrovsky zranitelní a hlavně se o něm bojí mluvit s ostatními.

Lidé, jež si zažívají týrání, podle jejích slov většinou pomoc nevyhledávají a trpí. Když už, tak nejdou na policii, ale rovnou na státní zastupitelství, kde nemusejí mluvit s lidmi v uniformách. A toho se ani potom obávat nemusejí. Podle Miroslavy Prokešové totiž případ s týranou ženou opět řeší žena kriminalistka. „Osobně je obdivuji, že najdou odvahu. Hlavně v případě týraných žen, protože u nich máme možnost vykázat násilníka ze společného obydlí, ale on se tam za deset dní může zase vrátit a situace se může opakovat. Jen minimum pachatelů si uvědomí, že tak jednat se svými partnery nesmí,“ vybírá z praxe Miroslava Prokešová.