Možnost nakoupit a darovat trvanlivé potraviny dostanou zákazníci ve velkých i menších městech napříč republikou, v Prachaticích pak v Penny marketu.

„Potraviny půjdou přímo na náš sklad a podle množství budou případně přerozděleny. Pro nás, hlavně samozřejmě pro maminky, které k nám přijdou, je to obrovská pomoc. Stává se, že sem přijde maminka s dětmi, která nemá vyřízenou potřebnou dokumentaci a je opravdu bez prostředků. Pak se jí právě prostřednictvím našeho skladu snažíme pomoci my,“ vysvětlila vedoucí prachatického charitního domova pro matky s dětmi Eva Jankulárová.

Národní potravinovou sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Akce se uskuteční pod záštitou ministra zemědělství Mariána Jurečky.

„Na sbírce bude spolupracovat zhruba 2 000 dobrovolníků, což je dvojnásobek loňského počtu,“ říká Pavlína Kalousová z Byznysu pro společnost.

Sbírka se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15,4% obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Darované potraviny podpoří lidi v nouzi, jako jsou matky s dětmi, klienti azylových domů či postižení .

„Moc si vážíme podpory firem a dalších institucí, díky nimž můžeme lidem nabídnout, aby potraviny darovali chudým přímo tam, kde sami žijí či pracují,“ dodává Kalousová.

Podle Evy Jankulárové mohou ti, kteří chtějí prachatickému azylovému domu pomoci, nosit potraviny i mimo sbírku. „Kdykoli rádi přijmeme trvanlivé potraviny. Jedná se například o marmelády, sůl, mouku, cukr, instantní polévky a podobně,“ poznamenala vedoucí domova.

„Taková adresná pomoc se mi líbí, oceňuji i to, že se do organizace sbírky zapojují dobrovolníci. Zapojím se proto ráda. V mém případě tím, že nakoupím nějaké potraviny,“ říká Zuzana Pelikánová z Prachatic.

„Rozhodně si myslím, že je to akce, která si zaslouží podporu,“ myslí si o dnešní sbírce Jaroslava Ondrišová z Prachatic.