Ta se v letošním roce uskuteční již pošesté.

A nenabídne zdaleka jen ochutnávky pekařských výrobků z velkých šumavských pekáren, i když právě na bohatý sortiment pekařských laskomin se každoročně návštěvníci těší nejvíce.

Vše začne již v devět hodin, kdy se návštěvníkům představí stánky s tradičními řemeslnými výrobky. Někdo se bude moci dopoledne zaposlouchat do hudby dechovky Šumavanky, milovníci adrenalinu mohou zase vyzkoušet své dovednosti na surf simulátoru nebo mobilní horolezecké stěně. Odpoledne vystoupí country kapela Pauza s tanečním souborem Osm a půl opice.

Nebyla by to ale Slavnost chleba v Lenoře, kdyby se při ní nezatopilo pod zdejší historickou pecí. Právě v ní se bude péci chleba a tradiční šumavské placky, které budou moci návštěvníci ochutnat. Své výrobky ale v Lenoře při slavnosti představí i největší regionální pekárny, například Šumava Volary, Klas Prachatice nebo Cais Vlachovo Březí.

„Lidé budou moci ochutnat devět druhů chleba z těchto pekáren a dát svůj hlas výrobku, který jim nejvíce zachutnal. Nejlepší chléb slavnosti potom vyhlásíme v pravé poledne," vysvětlila lenorská starostka Jaroslava Krnáková s tím, že i hlasovací lístky budou slosovatelné, hodnotitelé samotní si tak mohou odnést hezké ceny.
Svým uměním se ale nebudou chlubit jen renomovaní pekaři. Šanci dostanou i samotní návštěvníci slavnosti. Právě pro ně totiž bude vyhlášena soutěž O nejlepší koláč.

„Soutěž navazuje na loňský ročník, kdy byl do soutěže přihlášen i zajímavý koláč se znakem Lenory. To porotce nadchlo tak, že byla vyhlášena i vedlejší cena za nejkrásnější koláč. Uvidíme, zda letos někdo přijde s podobně originálním nápadem," uvažovala Jaroslava Krnáková.

Na své si přijdou i ti nejmenší při vystoupení divadelní skupiny Bouček a šermířské skupiny ARTEGO. A protože tradičním lenorským výrobkem je i sklo, mohou návštěvníci navštívit i brousírnu skla, nebo malé sklářské muzeum.
„Jsem ráda, že naše slavnost má své kouzlo a její věhlas stoupá. Oproti větším akcím v jiných obcích je komornější, tento ráz chceme zachovat. Proto rozhodně nechceme zvát více než tolik stánků, kolik tady bývá obvykle. Místní si slavnost oblíbili a přijali ji za svou, což mě osobně velice těší. Za šest let už má akce věhlas. Těší mě, když sem obyvatelé zvou své příbuzné a berou akci jako jinde pouť," uzavřela lenorská starostka.