Nový systém vysílání by měl přinést zkvalitnění obrazu a větší počet televizních kanálů do všech domácností. Zvětšit by se také měla konkurence mezi mediálními subjekty a provozovateli sítí. Je ale jasné, že každá změna s sebou kromě pozitiv přináší i komplikace.

Přijímač bude nutný

Jednou z nich je nutnost vybavení domácností kvalitním přijímačem. „Doma je to v pořádku, využívám služeb kabelové televize, takže s příjmem signálu nemám vůbec žádné problémy. Na chalupu jsem si ale musel pořídit set–top box zhruba za šest set korun. Musím říci, že i když je to trochu komplikované, signál je opravdu kvalitnější,“ popisoval své kroky Stanislav Dvořák z Prachatic.

Jedničky a nuly letí

Z vysílače na Kleti jdou už v současnosti všechny tři multiplexy digitálních signálů, vedle nich pokračují ve vysílání také tři analogové programy: veřejnoprávní ČT1 a komerční televize Prima a Nova. „Analogové vysílání kanálu ČT2 bylo vypnuto už na konci loňského srpna, aby uvolnilo kmitočty pro digitální vysílání. Ostatní analogové signály budou vypnuté třicátého června 2010. Od té doby už příjem analogového signálu nebude možný,“ vysvětloval operátor infolinky Českých Radiokomunikací, které zajišťují celoplošné i lokální šíření televizního i rádiového signálu. Pokud se tedy člověk bude chtít dívat na televizní vysílání, bude se muset přizpůsobit novým požadavkům. Nejjednodušší situaci budou mít uživatelé kabelových televizí, kterých se změna nedotkne vůbec. Lidem, kteří tuto možnost nemají, nezbude, než zakoupit set–top box, který se dá na televizor s analogovým tunerem připojit a bude přijímat i nelineární strukturu jedniček a nul. Další možností je pořízení satelitního přijímače a nebo zakoupení nového televizoru, který by měl být již na dekódování digitálního signálu připraven. I tyto digitální televizory je ale nutné znovu ladit, aby bylo možné přijmout všechny tři multiplexy, které už je možno v současné době zachytit.

Výhody i těžkosti

Výhodou digitálního vysílání je, že jediný analogový televizní program může být nahrazen celým multiplexem digitálních programů. Tím se sníží takzvaný elektromagnetický smog a efektivněji se využije kmitočtové spektrum, které je možno přirovnat k omezenému přírodnímu zdroji. V současné době je z Kleti možno zachytit tři tyto multiplexy.

Provozovatelem Multiplexu 1 je Česká televize, kromě všech čtyř kanálů této televize zajišťuje tento multiplex také vysílání všech programů Českého Rozhlasu. Druhý multiplex provozují České Radiokomunikace a šíří programy televizních stanic Nova, Prima a Barrandov. Informace o multiplexu 3 jsou zatím neúplné, jisté je jen to, že jeho provozovatelem je CDG.

Kontrolovat kvalitu signálu je při jeho digitální a nespojité podobě snadnější, než tomu bylo u signálu analogového. Rozdíl je přirovnáván k odlišnostem mezi vinylovou deskou a kompaktním diskem. Pro kvalitní příjímání signálu je dostačující, pokud je jeho síla nadpoloviční. Informace o síle signálu by měl zobrazovat každý kvalitní set–top box. Rozdíl mezi analogovým a digitálním vysíláním je také patrný při problémech s jeho příjmem. „Zrněním se projeví chyba analogového signálu. Pokud tedy v některé domácnosti obrazovka zrní, není to problém digitálního vysílání. Je to častý problém, ale s digitalizací nesouvisí. Chyba v digitálním signálu se projeví zasekáváním obrazu nebo jeho kostičkováním,“ upozorňoval operátor Českých Radiokomunikací.

Mapa pokrytí signálem ukazuje, že nedostatečného signálu se lidé bát nemusejí. Tyto informace ale mohou být zavádějící, protože pokrytí je vypočítáváno pouze teoreticky.

Kam signál nedoletí

„Může se samozřejmě stát, že v odlehlých oblastech bude signál nekvalitní. Je to podobné jako s pokrytím sítě mobilních telefonů. I v takových případech se lidé musejí přizpůsobit. Je to otázka zlepšení příjmu signálu. Pokud není jiná možnost, budou muset lidé využívat satelitních vysílačů nebo kabelových televizí. Děláme ale samozřejmě vše pro to, aby bylo takových případů co nejméně,“ ujistil operátor informační linky.

V některých místech byly problémy už s příjmem analogového signálu, a to i v Prachaticích. Jednou z takových lokalit je prachatická Mlýnská ulice. „Tady u nás byl špatný signál vždycky. Proto s přechodem na digitální vysílání nepospíchám. V televizi mi běží jen programy, které zatím ještě vysílají i analogově, samozřejmě už s upozorněním, že se zanedlouho vypnou. Až přijde analogová tma, pořídím si satelit, dříve ale určitě ne,“ sdělil další z prachatických obyvatel Karel Bedlivý.

Po změně vysílání se musí naladit i digitální televizory

Změna vysílání z analogového do digitálního kódu se nevyhne ani těm, kteří už mají set – top box z dřívějších dob. Nejen tato nová zařízení je totiž nutné přeladit. „Aby zařízení fungovalo tak, jak má a bylo možné shlédnout programy všech tří multiplexů, je nutné, aby majitelé televizory i set – top boxy přeladili,“ upozorňovala operátorka informačního centra Českých Radiokomunikací.
Důvod je ten, že dříve bylo možno zachytit jen signál multiplexu Jedna. V těchto dnech je ale již možné využívat signály všech tří multiplexů. Pro příjem je možné využívat jak anténu venkovní, tak i pokojovou s tím, že digitální signál umožňuje i příjem odraženého signálu, ovšem jen v omezené míře.

Multiplex 1 v současné době může sledovat již šedesát procent obyvatel České republiky, druhý multiplex potom o deset procent obyvatel méně s tím, že rozsah signálu se bude i nadále zvyšovat tak, aby byl dostupný všem.

Set–top box by měl být schopen samostatného ladění, kanál pro příjem si umí vybrat automaticky.

Místa bez signálu s digitalizací nezmizí

Problémy, které měla některá místa s příjmem analogového signálu budou pokračovat i v době nelineárních signálů.

Ani jedničky a nuly se totiž na odlehlá místa nedostanou, a to i v době, kdy budou propočty ukazovat stoprocentní pokrytí. Slabší bude signál například na Volarsku a na šumavských pláních a v dalších okrajových oblastech. Podle informací Českých Radiokomunikací jsou výpočty pouze teoretické s tím, že detailní přeměřování pro všechny lokality je nerealizovatelné.

„Jedinou možností v takových místech je používání scart kabelu a propojení televizního přijímače se satelitem, který horizontální šíření signálu nahrazuje příjmem vertikálním,“ vysvětloval prodejce elektroniky z Prachatic Jiří Kadlec.

Sílu a kvalitu signálu by měla indikovat většina set–top boxů. Důležité je ale také využívat kvalitní anténní zesilovač. Síla signálu totiž může být dobrá a přesto bude televizní obraz nekvalitní. Tato situace nastane, pokud je zesilovač nekvalitní – signál je zkreslen tak, že ho set–top box nedokáže dešifrovat. V takovou chvíli by mohlo pomoci odstranění zesilovače, nebo jeho nahrazení jiným typem.

Dalším problémem může být používání nevhodné společné antény, která musí být pro příjem několika multiplexů upravena.

Lidé se připravují na analogovou tmu

Přesto, že všechny kanály veřejnoprávní televize i další komerční stanice už vysílají v digitálním kódu, analogové přijímače opouštějí domácnosti jen pozvolna. A také v obchodech s elektronikou jsou analogové televizory ještě k dostání. „Nikdo neví, kdy je už nebude možné sehnat, ale máme je, a dokonce se stále prodávají. Lidé si je berou na chaty nebo chalupy,“ tvrdil jeden z prachatických prodejců elektroniky Jiří Kadlec.

Jedná se o televizory typu CRT, které nemají plochou obrazovku a jsou skleněné. Jejich pořízení dnes vyjde od patnácti set korun do tří tisíc. „Jsou ale už i moderní LCD obrazovky, které mají analogový tuner. Takové si vybírají lidé, kteří jsou mimo dosah digitálního signálu,“ vysvětloval prodejce.

Nejnovější televizní přijímače mají tuner jen na digitální signál a nechají se pořídit za cenu od pěti tisíc korun.

Stejně jako v případě mobilních telefonů, i digitální televize bude na některých místech mimo signál. Zařídit stoprocentní pozemní pokrytí totiž nelze. Rozdíl bude patrný zejména mezi městy a některými vesnicemi. Možnosti řešení při nedostatku signálu jsou pak tři.

Pokud je v místě kabelová televize, je její příjemce bez starostí. Druhou možností řešení je zakoupení satelitu a jeho propojení s televizorem pomocí scart kabelu.

Třetí možností je zakoupení set–top boxu, jehož pořízení vyjde zájemce od sedmi set korun výše. „Je pravda, že v současné době je o set – top boxy zvýšený zájem, ale to trvá už dva roky. Snažíme se dávat akční slevy tak, aby se mohlo vybavit co nejvíce domácností. Myslím si, že je mnoho lidí, kteří jsou už na přechod připraveni. Největší zájem o tyto výrobky ale podle mého názoru bude, až nastane analogová tma,“ uvažoval Jiří Kadlec.

Podle jeho slov je přechod na digitální vysílání přirozený, a umožní navíc sledování více druhů programů, navíc v lepší obrazové kvalitě.

„Některým lidem stejně už televize dosluhovaly, teď si jen musí zakoupit nové s jiným typem příjmu. A ti lidé, kteří si koupili obrazovku s analogovým přijímačem, a ještě se jí nechtějí zbavit, využijí satelit nebo set – top box. Je ale zatím jen málo lidí, kteří ví, že všechny kanály už běží digitálně. Samozřejmě jim vždy vysvětlíme, jak se situace má a dáme jim co nejvíce informací. Je to taková služba lidem,“ popisoval nynější situaci Kadlec s tím, že zásoby přijímačů jsou v celé republice dostatečné, takže se nikdo nemusí bát, že by se na něho nedostalo a zůstal mimo signál.

Analogové vysílání navíc stále běží souběžně s tím digitálním a jeho vypínání je naplánováno až na polovinu příštího roku.

1. Co je to digitální televizní vysílání DVB-T?
Digitální TV vysílání znamená přechod na kvalitativně zcela novou úroveň. Jako rozdíl mezi vinylovou deskou a kompaktním diskem. Informace není přenášena jako spojitý signál, ale jako soubor jedniček a nul. Proto lze do značné míry opravit chyby, které vznikají při přenosu na anténu interferencemi a jiným rušením.
Pro diváky to přinese zejména:
• rozšíření programové nabídky: v jednom televizním kanálu, kam se dosud vešel jediný TV program, je jich 4 nebo 5.
• pro většinu diváků zvýšení kvality obrazu i zvuku, např. zcela zmizí tzv. duchy;.
• doplňkové služby jako elektronický programový průvodce, superteletext, TV mail, hry, interaktivní služby a další.
2. Co je to digitální programový multiplex?
Digitální programový multiplex DVB-T je souhrnný datový tok o kapacitě např. 22,12 Mbit/s složený z dílčích digitálních datových toků jednotlivých televizních a rozhlasových programů a doplňkových služeb. V rámci jednoho multiplexu je vysíláno více TV programů, zpravidla 4 nebo 5 v běžném případě, kdy se používá způsob komprese MPEG-2.
3. Nebudou pro diváky ceny set-top-boxů příliš vysoké?
Současné ceny set-top-boxů se nyní pohybují již od 500 Kč.
Další možností je zakoupit si zcela nový televizor, který už příjem digitálního TV signálu umožňuje sám o sobě. Ty jsou v současné době již v prodeji v cenách cca 10 000 Kč.
České Radiokomunikace doporučují vyzkoušení televizního přijímače ještě v prodejně, aby se ujistili, že příjem digitálního signálu funguje správně.
4. Jaká je historie digitálního vysílání společnosti České Radiokomunikace a.s.?
Historie digitálního vysílání na území České republiky se datuje do roku 2000, kdy České Radiokomunikace spustily první experimentální vysílání rozhlasového a televizního signálu v digitální podobě. Od roku 2005 se vysílá řádně a k dnešnímu dni pokryly České Radiokomunikace digitálním signálem více než 50 % české populace v celkem 6 lokalitách. Multiplex Českých Radiokomunikací má zároveň nejvyšší pokrytí a největší programovou nabídku.
5. Jaké jsou výhody technického řešení pozemního digitálního TV vysílání zvoleného společností České Radiokomunikace a.s.?
Největší výhodou technického řešení společnosti České Radiokomunikace a.s. je využití stávajících lokalit a z toho plynoucí úspory při výstavbě sítě. Další výhodou pro diváky je to, že nejsou nuceni přesměrovat své antény. Při TV vysílání používáme tzv. statistický multiplex, který umožňuje vysílat 5 programů místo 4.
6. Zvažujete sami vypracování projektu vlastní digitální televize?
V současné době o projektu vlastní digitální televize neuvažujeme.
7. Jakou roli podle vás budou v digitálním TV vysílání hrát tzv. doplňkové služby a co si lze pod tímto pojmem vůbec představit?
Doplňkové (interaktivní) služby mohou výrazně zvýšit sledovanost programů, zkvalitnit poskytování vysílacích služeb, zvýšit dostupnost informací (EPG, Super teletext, možnost přístupu na Internet přes TV přijímač s pomocí zpětného kanálu) a kontakt diváků s broadcastery (hlasování, ankety).
Usnadní komunikaci i mezi diváky a jinými institucemi např. úřady a konečně i mezi diváky samotnými (TV mail).
Interaktivní služby mohou být zdrojem příjmů (interaktivní reklama).
Interaktivní služby mohou sloužit k zábavě (interaktivní hry) ale i ke vzdělávání v podobě zveřejnění kurzů na příslušných serverech.
Doplňkové služby považujeme za prvek, který zatraktivní digitální TV vysílání.
8. Jaký obchodní model byste zvolili pro zvýšení penetrace set-top-boxy?
České Radiokomunikace a.s. set-top-boxy nevyrábějí. Domníváme se, že atraktivní obsah digitálního vysílání bude sám o sobě diváky motivovat k jejich zakoupení. Nedomníváme se, že by cena set-top-boxů měla být překážkou rychlého rozvoje digitálního televizního vysílání.
1. Proč mi nejde přijímat vysílání ze Žižkova - kdy půjde, je zapotřebí provést změnu s anténou?
Je mnoho možností, proč nemůžete signál zachytit, vysílán však rozhodně je. Doporučujeme znovu naladit set-top box, pokud tato úprava nepomůže, zkuste přesměrovat přijímací anténu na Cukrák, který je vysílán velkým výkonem. Další možností je přetočit přijímací anténu a položit ji na bok. To proto, že se ze Žižkova vysílá signál ve vertikální polarizaci. Úpravy na STA musí zajistit správce nebo majitel domu. (více viz dotazy k STA)
2. Nefunguje mi analogové vysílání, kde je chyba, co mám dělat?
Koncem října bylo vypnuto analogové vysílání ČT2 z dalších čtyř analogových vysílačů, aby se uvolněné kmitočty mohly využít pro spuštění digitálního multiplexu České televize. Vypnutí analogového signálu předcházelo několikaměsíční vysílání varovného piktogramu, který diváky na blížící se vypnutí tohoto programu upozorňoval. Jiné změny než vypnutí některých analogových ČT2 nebyly provedeny. Vypnuté vysílače již nebudou zapnuty, o dalších termínech vypínání analogového vysílání se můžete informovat v sekci Termíny.
3. Nefunguje mi TV ani po restartu a znovu naladění set-top-boxu, v čem je problém?
Příčin může být hned několik. První je nevhodný set-top box. Pokud máte možnost vyzkoušet jiný set-top box, případně vyzkoušet ten váš na jiném místě, učiňte tak. Další příčinou může být příjem přes STA, která musí být upravena pro DVB-T. Pokud přijímáte signál na pokojovou nebo individuální anténu, zkuste ji nasměrovat na jiný vysílač. V případě Prahy a Brna může pomoci otočení antény pro příjem vertikálního signálu (viz výše).
4. Nemohu se dovolat na vaši informační linku o digitálním vysílání 844 900 001.
V současné době je linka poměrně přetížena, prosíme o trpělivost.
5. Nefunguje mi digitální vysílání, zrní Nova a ČT.
V případě, že vám zrní televizní vysílání, nejedná se o digitální vysílání, ale o analogové vysílání. Digitální vysílání při problematickém příjmu kostičkuje.
6. Nejdou mi naladit žádné programy / funguje mi pouze jeden multiplex.
Důvodů, proč vám set-top box naladil pouze jednu digitální síť, může být několik:
• STA - je zde pouze jeden kanálový zesilovač po některé analogové ČT2. Řešením je úprava STA.
• Příjem na vlastní anténu může být na hranici příjmu - každý kanál má mírně odlišné podmínky šíření a anténa má na různých kanálech také odlišný zisk - ve výsledku se zachytí pouze jeden signál. Řešením je použití ziskovější antény.
• Příčinou může být zablokovaný set-top-box. Řešením je reset STB, vymazání předvoleb, vytažení ze zásuvky - následně zkusit naladění od začátku. Případně zkusit zadat požadovaný kanál v režimu ručního ladění.
• Další příčinou může být, že v dané oblasti zatím vysílá pouze jedna síť.
7. Na jaký kanál si mám naladit set-top box aby přijímal digitální vysílání?
Stačí zadat na set-top boxu automatické ladění nebo set-top box resetovat, set-top box multiplexy naladí sám. Druhou variantou je manuální ladění, vysílací kanály multiplexů z jednotlivých stanovišť naleznete v sekci Termíny.
8. Nezobrazují se mi názvy jednotlivých programů, nezobrazuje se EPG.
V týdnu od 3. 11. bylo EPG zprovozněno na všech lokalitách. Názvy jednotlivých programů zajišťují tzv. identifikátory, které by již nyní měly být funkční u všech programů. Pro správné fungování je potřeba znovu naladit set-top box.
9. Mám anténu "madraci", jak ji mám natočit na vertikální vysílání?
I tuto anténu je možné použít pro vertikální příjem - přijímací prvky antény musí potom být orientovány svisle, tak aby vertikálně polarizovaný signál zachytily.
10. Máme doma více antén, s jakými typy antén můžu hýbat - pootočit a s kterými ne?
Vertikální polarizaci mají pouze vysílače Praha město a Brno Barvičova, kde došlo k navýšení vyzářeného výkonu, což do značné míry vyvažuje opačnou polarizaci signálu. V těchto dvou oblastech funguje i vysílač s horizontální polarizací - Praha Cukrák a Brno Hády. Pokud je nezbytné natočit anténu na vertikální polarizaci (příjem vysílače s vertikální polarizací, ale na horizontálně orientovanou anténu nelze zachytit), je nutné otočit každou anténu - i pokojovou. Skutečná potřeba vertikálních antén ale není příliš velká.
11. Mám doma televizi se zabudovaným digitálním tunerem, týkají se mě také tyto změny?
Ano, digitální tuner je také potřeba naladit znovu.
12. Provedl jsem restart a znovu nainstalování set-top boxu, ale služba nefunguje. Nemám doma žádnou anténu, musím si ji pořídit?
Anténa je naprosto nezbytný prvek digitálního příjmu, alespoň pokojová. Ve vzdálenějších oblastech od vysílače je nutná kvalitní venkovní anténa.
13. Kde všude je možno chytat digitální signál, kolik multiplexů je v současné době funkčních?
V České republice je plánováno vysílání celkem 4 multiplexů. Multiplex 1 vysílá pro téměř 60% obyvatelstva, multiplex 2 více než 50%. Do konce roku budou spuštěny ještě další lokality pro multiplex 1, 2 a 3. Konkrétní termíny a lokality, včetně map pokrytí, naleznete v sekci Termíny. Mapy jsou vypočítávány teoreticky, a tudíž zejména okrajové části mohou v reálu vypadat jinak. Detailní přeměření pro všechny lokality je nerealizovatelné, tudíž se používají mapy založené na teoretických propočtech.
14. Kde se dozvím informace o frekvencích, na kterých se vysílá?
Všechny frekvence jsou uvedeny na našem webu v sekci Termíny.
15. Co znamenají procenta síly a kvality signálu, která se zobrazují na set-top boxu?
Většina set-top-boxů umí indikovat sílu signálu a kvalitu signálu. Pokud jsou oba údaje nad 50%, měl by být příjem v dostatečné kvalitě bez výpadků. Častý problém je, že diváci mají velkou úroveň signálu, ale nízkou kvalitu - toto je výsledkem použití nevhodného anténního zesilovače pro DVB-T. Signál je sice zesílen, ale současně zkreslen tak, že set-top box již není schopen signál dekódovat. Často pomůže pouhé odstranění zesilovače.

Mapa pokrytí

Radek Štěpánek