„Je to jednoduché. Děti, které k nám dojíždějí ve směru od Volyně, mají problém se dostat do školy na začátek vyučování,“ vysvětlila podstatu věci ředitelka Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Vimperk Eva Piherová. V praxi to vypadá tak, že jediný vlakový spoj v tomto směru přijíždí do Vimperka několik minut před šestou ráno a další dorazí až po osmé. V prvním případě to znamená, že jsou děti ve městě téměř dvě hodiny před začátkem vyučování, ve druhém pak pět minut po jeho zahájení, protože tato škola začíná s výukou ve tři čtvrtě na osm.
„Je to proto, aby zase děti stíhaly odpolední spoje domů,“ doplnila dále Eva Piherová. Posunutí začátku školní výuky by tedy opět situaci neřešilo, protože by komplikovalo obdobným způsobem dopravu žáků po skončení vyučování. „Už jsme z toho docela zoufalí,“ přiznává ředitelka gymnázia a dodává, že tento stav se týká zhruba deseti procent žáků školy. „To rozhodně není zanedbatelný počet, a to nemluvím o těch žácích, kteří se k nám právě kvůli špatné dopravní obslužnosti vůbec nehlásili,“ zdůraznila Eva Piherová. Podle jejích slov se to týká především mladších žáků. Ti starší už vesměs vlastní řidičský průkaz, a pokud už ne rovnou také své auto, pak si půjčí na cestu do školy vozidlo od rodičů.
Slova ředitelky Piherové potvrzuje i ředitel Střední školy Vimperk Lubomír Pichler. „Máme vytipována některá místa, odkud k nám žáci dojíždějí s menšími či většími komplikacemi. Zhoršení dopravní obslužnosti obecně se odráží na rozhodování rodičů, na jakou střední školu své děti dají. Rozhodně to nezlepšuje ani situaci ve Vimperku,“ dodal Lubomír Pichler.
První schůzka kvůli dopravě se uskutečnila minulé pondělí ve Volyni.