VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volný i pracovní čas vyplňují hlavně tvůrčí činnosti

Prachatice – Již třicátým šestým rokem pracuje Růžena Vinciková pod Základní školou Vodňanská v Prachaticích. Mnoho let jako vychovatelka v družině, před čtyřmi roky se stala pedagogem volného času na Dřípatce.

16.5.2012 1
SDÍLEJ:

Růžena VincikováFoto: Deník/Miluše Reindlová

Chtěla jste pracovat ve školství odmalička? A jak se z vychovatelky stal pedagog volného času?

Myslím si, že stát se učitelkou je touha mnoha holčiček a nejinak to bylo se mnou. Navíc jsem na Základní školu ve Vodňanské ulici, kam jsem poté nastoupila, chodila jako žákyně druhého stupně. Spojení jsem tenkrát měla i s Dřípatkou. Navštěvovala jsem přírodovědný kroužek, který vedl pan učitel Aleš Záveský. A jak jsem se stala pedagogem volného času? Tato pozice mi byla nabídnutá před zhruba čtyřmi lety. A to pravděpodobně i díky mým mnohaletým zkušenostem a trvalé spolupráci s Centrem ekologické výchovy, které tehdy vedla paní Helena Klimešová.

V čem se liší práce vychovatelky ve školní družině a pedagoga volného času?
Asi bych začala s tím, v čem je stejná. A to v tom, že pořád pracuji s dětmi, takže ji stále dělám moc ráda. Jinak práce pedagoga volného času v našem centru je odlišná především tím, že na děti působím jako lektor. V družině jsem měla na starosti vyplnění volného času dětí.

A jak je to s přípravou?
Ve školní družině už jsem vycházela z dlouholeté praxe. Příprava nebyla tak náročná. V centru se ale člověk musí stále něco nového učit. Navíc nepředává nové informace jen dětem, ale i učiteli, což je také mnohem motivující. Na konci každého výukového programu si pak všichni společně sedneme a děti sdílí, jaké nové informace se dozvěděly, co je nejvíce zaujalo nebo překvapilo. Vždy se tak k nám dostane i zpětná vazba, se kterou můžeme i nadále pracovat. A ne jen my. Pro učitele je to inspirace, jak v daném tématu pokračovat při hodinách. Samozřejmě, že jednotlivé programy jsou pak upravené pro každou věkovou kategorii.

Za dobu, co pracujete jako pedagog volného času, jste určitě připravila mnoho programů. Vypozorovala jste, jaký je u dětí nejoblíbenější?
Velký zájem jsem u dětí a jejich učitelů z prvního stupně základní školy zaznamenala na programu, který je věnovaný pečení chlebíků. Přesně zní Jak roste chléb. Děti se dozvídají nejenom teorii, mohou si i přímo vyzkoušet, jak se zadělává těsto a chléb si následně utvoří . Pochopitelně, že součástí programu je i povídání o tom, jak se chleba pekl dříve. K tomu máme i potřebné pomůcky, které si návštěvníci mohou osahat. Uplynulý víkend byl u nás na Dřípatce zase ve znamení bylinek. Protože nám ale sobota propršela, museli jsme trochu improvizovat a vymysleli jsme mokrou variantu v prostorách centra (smích). V posledním roce rovněž realizujeme větší projekt s názvem Tady jsme doma, aneb jak dostat regionální folklór do škol. Zahrnuje život našich předků a jejich sepjetí s přírodou. Věnujeme se třem hlavním řemeslům, a to pekařskému, košíkářskému a tkalcovskému, který se váže k našem regionu. Tento projekt je realizován ve 3. až 5. třídách ve škole. Jeho autorkou je PhDr. Alena Schauerová. Já jsem garantem tohoto projektu na naší škole – mám na starosti jak obsahovou tak i organizační stránku. Ovšem realizátor je hlavně paní učitelka. Jde nám o to, aby se děti dozvěděly, jak žili naši předkové, hlavně u nich v rodině. Jak je důležité mít svůj vlastní domov, vědět, odkud jsem, odkud pocházím, kde mám své kořeny. Školáci se též dozvídají jak si tenkrát děti hrály, co se jedlo, jak jejich život provázela nejen těžká práce, ale i písnička a tanec.

Myslíte si, že je důležité dětem připomínat, jak se žilo dříve?
Ano, a to nejen dětem. Podle mě nastane doba, kdy se všichni budeme navracet k přírodě, Volný čas trávit v obchoďácích nás už nebude lákat. Přírodu budeme sami vyhledávat.

A co váš volný čas, jak ho nejraději trávíte?
Koníčků mám opravdu hodně. Jedním je například bylinkářství a moje zahrádka a také vnoučata. . Ráda se věnuji i malování kraslic a pečení obřadního pečiva. Jsem prostě taková svým založení, tvůrčí činnosti mě baví. A ty vyplňují jak většinu mého volného, tak i pracovního času.

Autor: Miluše Reindlová

16.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senioři mají nové číslo Senior Pressu.
7

Senior Press má nové číslo

Střet osobního auta s vlakem na přejezdu v Kamenném Újezdu.
AKTUALIZOVÁNO
9

V Kamenném Újezdu se střetl vlak s autem, řidič měl velké štěstí

Dopisovatel Prachatického deníku jel v sypači po Šumavě

Volary - Po silném sněžení, které na Volarsko stejně jako na ostatní části republiky dorazilo v noci z úterý na středu a pokračovalo prakticky, až do pátečního (19. ledna) večera.

Kam na Prachaticku?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Kam na bohoslužbu

Prachaticko - Přehled nedělních bohoslužeb na Prachaticku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>