Svou premiéru ve volební komisi v Těšovicích si odbývá při letošních krajských volbách jediný muž Miroslav Leffler. A ty chlebíčky připravil sám prý jako zápisné.Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs13.40 hodin: Pokud by mohla mezi volebními komisemi dorazit do předávacího střediska v Prachaticích některá dříve než ostatní, dalo by se skoro odhadnout, že mezi prvními bude komise ze Dvorů. Na seznamu voličů má totiž 69 jmen a krátce po třinácté hodině mělo odhlasováno 29 voličů a další už komise složená až na zapisovatele opět čistě z žen, neočekává

13.36 hodin: Pokud by měli voliči hlasovat podle složení volebních komisí, v Lažištích by jejich účast rozhodně atakovala sto procent. Komise v Lažištích je totiž složená čistě z žen, ba co víc, spíše dívek, když Martina Pavelková, Romana Podlešáková, Lenka Hodinová, Hana Tomanová, Mirka Mrázová a Michaela Podlešáková mají věkový průměr dvaadvacet let. Ani to však voliče nepřesvědčilo a zatím jich do volební místnosti dorazilo zhruba 26 procent. I přes své mládí již sehraná komise odhaduje, že by výsledky mohla mít spočtené do půl až tři čtvrtě hodiny po uzavření volební místnosti.

13.30 hodin: Pouhá půlhodina zbývá do uzavření volebních místností. Jinak tomu není ani v Lenoře. "Kolem půl desáté jsem byl 112 voličem, který se rozhodl hodit hlasovací lístek do volební urny," informoval právě teď Miroslav Pecka z Lenory.

13.02 hodin: Základní škola TGM v ulici 1. máje je tradičním místem pro voliče třetího a čtvrtého volebního okresku. V obou překročila volební účast dvacet procent, když ve třetím okrsku přišlo kolem poledního zhruba o deset procent víc.

Prachatický okrsek s číslem 1 v Husově ulici.Zdroj: Foto: Deník/Leona Fröhlichová12.38 hodin: V prachatickém okrsku s číslem 1, který se nachází v Husově ulici, odvolilo zatím zhruba pětadvacet procent zapsaných voličů. Podle zapisovatelky Petry Popové nebyly žádné problémy, všichni voliči měli platné občanské průkazy. Velká část voličů navíc využívá možnost volit i do Senátu.

11.51 hodin: Okrsky číslo 1 a 2 se nacházejí v budově vimperské základní školy TGM v parku. V okrsku číslo 1 z 1044 zapsaných voličů, ke kterým se přidalo ještě 9 na voličské průkazy, hlasovalo chvíli po 11 hodině 203 voličů. Jedná se o jeden z nejvěštích okrsků, a to i díky tomu, že na seznamu voličů jsou zapsáni ti, kteří mají místo trvalého pobytu hlášeno na městském úřadě. Většina z voličů přichází už s vlastními hlosovacími lístky připravenými doma a sadu hlasovacích lístků využívají především ti, kteří jdou z práce nebo si lístky zapomenou. Totéž platí i ve volebním okrsku číslo 2, který je na rozdíl od prvního nejmenším volebním okrskem. Zapsáno má 521 voličů a dosavadní volební účast se pohybuje kolem 28%. Jak poznamenala zapisovatelka volební komise Helena Váchová, dosavadní volební účast je milým překvapením. "A to už jsme zkušení volební harcovníci. Včeraj jsme počítali, že přijde tak kolem 100 voličů, v tuhle chvíli už jsme náš odhad o padesát procent překročili, a to do konce voleb zbývají necelé tři hodiny," uvedla.

11.13 hodin: Už v ranních hodinách byla ve Kvildě překročena hranice padeástiprocentní voličské účasti. V tuto chvíli je v nejvýše položené obci České republiky volební účast 55%. "Rád bych našim obyvatelům za jejich účast poděkoval, protože si myslím, že opět budeme nad krajským průměrem," uvedl starosta Václav Vostradovský se slovy, že s voličskými průkazy přišli jen dva voliči, projevilo se podle něho deštivé počasí. 

Komise ve Svaté Maří.Zdroj: Foto: Deník/Miroslav Fuchs10.31 hodin: Ve Svaté Maří přišlo jen v první den voleb 80 voličů. "Chodí více, než jsme čekali," říká členka volební komise Karla Podlešáková. Její slova dokládá i dnešní účast, která se dvě a půl hodiny po otevření volební místnosti blíží té páteční. A to by předseda volební komise Jiří Šetka spolu se zapisovatelem Františkem Schererem mimo volební místnost za voliči s přenosnou volební schránkou. Mezi voliči ze Svaté Maří se objevilo i několik prvovoličů, kteří dostali od volební komise za odměnu lízátko. Ve chvíli, kdy byli na místě redaktoři Prachatického deníku, na místě nikdo nebyl, a tak členky volební komise Marie Stuchlíková, Helena Krejsová a Růžena Smíšková si mohly vyměnit recepty na řízky z hub, konkrétně z bedel.

9.45 hodin: Z 342 zapsaných voličů v Šumavských Hošticích za včerjšek a do dnešní půl desáté odvolilo 25% zapsaných voličů. I tady se objevili voliči s neplatným průkazem, v jednom případě dáma, která odvolila na cestovní pas, další volič přišel s neplatným řidičským průkazem, což zjistil až na místě. Došel si domů pro občanský průkaz, který platný byl. Složení komise je stejné, jako v předchozích letech, přibyli jen dva mladí členové, matadoři se shodují, že je třeba zaučovat mladou generaci. Jedna z mladších členek komise, Veronika Mrázová, napekla, pokud jde o občerstvení, v obchodě má komise otevřený účet, budou párky. 

Volební okrsek číslo 2 v Prachaticích. Na fotkách zleva členky komise Adéla Bártová, Eva Bendová, předsedkyně komise Tereza Novotná, Milada Roháčková, Jana Šebellová a zapisovatelka Eva Matysová.Zdroj: Foto: Deník/Vladimír Klíma8.58 hodin: Volební obvod číslo dvě v Prachaticích měl tak trochu netradiční složení. Zasedalo v něm šest žen, muž ani jeden.
„Ve volební komisi jsem potřetí či počtvrté, poprvé jako předsedkyně, ale ani jednou jsem nebyla v komisi, která by byla složena jen ze samých žen. Je to pro mne úplně nové, vždy jsme nějaké pány mezi sebou měli," uvedla předsedkyně komise Tereza Novotná a doplnila: „Vždy byli v komisi minimálně dva muži a vždy, když je mezi námi nějaký chlap, tak je to příjemné zpestření. Témata, o kterých si povídáme, jsou zase trochu jiná, než když jsme samé ženy."
Několikrát již byla ve funkci zapisovatelky volební komise číslo dvě v prachatickém gymnáziu Eva Matysová. Ta si na podobnou čistě ženskou komisi vzpomíná. „Bylo to ve volební komisi číslo dvě a byla to stejně jako dnes ta nejkrásnější komise, jaká se dala dohromady," uvedla s úsměvem Eva Matysová v pátek vpodvečer a doplnila: „Je to tak dvoje volby zpátky. Ale chlapi nám tady až tolik nechybí, chodí jako voliči. Ale porovnat, zda je to lepší jen v ženském kolektivu, či s pány v sestavě, se vůbec nedá, protože je pořád co dělat, voliči chodí postupně a stále se něco děje."
Volební komise číslo dvě se částečně obměnila, takže je stále co probírat. „Několik členek je zde nových, takže jsme se seznamovaly s tím, co práce ve volební komisi obnáší, na co si dát pozor a zkrátka vše kolem volební problematiky," doplnila Eva Matysová.

8.23 hodin: V prachatickém volebním okrsku číslo 2 má odvoleno 30 procent lidí do kraje a 28 procent do Senátu. Za první čtvrthodinu dnes nepřišel ani jeden volič.

8.00 hodin: Volební komise otevřely opět místnosti. Dnes je možné hlasovat až do 14. hodiny.

22.00 hodin: Naprosto bezproblémový byl podle Evy Kuttenbergové z Městského úřadu v Prachaticích první volební den. Komise se nesetkaly s žádným problémem, ktery by musely na úřadě konzultovat. "Jeden člověk využil možnost nechat si vystavit občanský průkaz," dodala. Pateční volební den pro koordinátory voleb skončil. Pohotovost drží zase od sobotní osmé hodiny ráno do chvíle, než se volební místnosti zavřou a začnou se počítat hlasy.

21.36 hodin: V okrsku číslo 2, který se nachází v budově prachatického gymnázia, stejně jako okrsek číslo 4, je podle předsedkyně volební komise Terezy Novotné dosavadní volební účast pro volby do krajského zastupitelstva 29,5%, což je 268 voličů z celkového počtu 1112 zapsaných. Volby do Senátu v tomto okrsku mají jen o něco menší účast, a to 27%. Nejčastěji přicházeli voliči mezi 14. až 17. hodinou, ke 4 voličům zacházeli členové komise s přenosnou volební urnou. Stejně, jako při každých volbách, se objevil jeden volič s neplatným obřanským průkazem a jeden z voličů měl ještě starý, listovací průkaz. Nicméně, ten byl platný. V okrsku číslo 4 Zuzana Kováčová, předsedkyně volební komise, uvedla, že do kraje zatím hlasovalo 23% voličů, do Senátu 21% voličů zapsaných v tomto okrsku. Do volební místnosti za okrsek číslo 4 dorazil i jeden volič s voličským průkazem. 

V budově Základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích volila i Marcela Rosová ze Starých Prachatic.Zdroj: Foto: Deník/Jana Vandlíčková

21.00 hodin: Do krajských 941 a do senátních 939 voličů maji zapsano ve volebním okrsku v ZŠ ve Vodňanské ulici. Do deváté hodiny se dostavilo k volbám do kraje asi 230 a do senátu 200 voličů, včetně dvou s voličskými průkazy. Zapisovatel komise Martin Kubička si mysli, že s volební účastí to nebude úplně špatné. Jeho názor sdílí i zbytek komise, jejíž členové byli jeste v večer dobře naladěni a s každým kdo přišel prohodili pár slov.

20.28 hodin: Zhruba pětatřicet procent obyvatel už odvolilo ve Kvildě. "To je hezká účast, hranici padesáti procent podle mého názoru překročíme," věří starosta Václav Vostradovský.                                                                                                                                                                                          

                     

Volební komise ve volarské mateřské škole na sídlišti Míru.Zdroj: Ladislav Beran

19.47 hodin: Výborná nálada panuje v jednom ze tří volebních okrsků ve Volarech. Lidé tam volí jak krajské zastupitele, tak i senátora. Jedna z volebních místností j

e v budově Mateřské školy na sídlišti Míru. Před malou chvílí tam panovala dobrá nálada, usměvaví byli jak členové volební komise, tak i voliči, kterých ale prý moc nechodí. Ale do sobotní druhé hodiny odpolední mají ještě čas.

V Žernovicích se složení volební komise hodně obměnilo. jejím předsedou se po patnácti letech stal opět Miroslav Prokeš (uprostřed).Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs19.13 hodin: Za osmnáct let bude moci poprvé k volbám vyrazit i nová obyvatelka Žernovic, tedy pokud se v té době už nebude hlasovat po internetu. V tuto chvíli se ale její narození slaví jen kousek od volební místnosti. Voličů, kteří tak ještě musejí do volební místnosti, dorazilo podle informací předsedy žernovické volební komise Miroslava Prokeše přibližně deset procent ze všech voličů zapsaných na seznamu pro Žernovice. "O možnost hlasovat do přenosné volební urny zatím nikdo neprojevil zájem," doplnil Miroslav Prokeš. Ten je předsedou volební komise podruhé. "Naposledy to bylo před patnácti roky. Tehdy mne navrhli za předsedu, protože jsem nebyl na setkání členů komisí, tentokrát to na mne vyšlo, protože v komisi byly samé ženy," říká Miroslav Prokeš, i když na poslední chvíli jej v komisi přece jen ještě jeden muž posílil. A aby měla dostatek sil celá komise, postarala se jim o večeři sama starostka Žernovic Petra Kleinová. Za její pečené kuře s bramborem na ni komise chválou nešetřila. A co připraví na zítřejší oběd? "To nevíme, bude to překvapení, ale už teď se těšíme," dodávají svorně i ostatní členové volební komise v Žernovicích.

18.45 hodin: Zhruba stovka hlasů už je ve volební urně ve volební místnosti na úřadu městyse ve Strunkovicích nad Blanicí. Podle zapisovatelky Markéty Matějkové tu čekali volební účast menší, takže jsou spokojení.  

18.15 hodin: V prachatickém okrsku 4 má odvoleno 130 lidí z 934 zapsaných voličů. Do Senátu o trochu méně. V okrsku s číslem 2 mělo po 17. hodině odvoleno do kraje 16 procent, do Senátu 14 procent zapsaných voličů.

A když ne perník, tak bonbóny určitě.Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs17.45 hodin: Tři hodiny po začátku voleb odvolili ve Vitějovicích třicet dva voliči. "Je to podobné, jako u jiných voleb," říká předsedkyně volební komise Michaela Tomanová. Obvykle Vitějovičtí přijdou do volební místnosti buďto hned ve dvě hodiny s otevřením místnosti, po práci a nebo až k večeru. Druhý den voleb, tedy sobota, pak do volební místnosti míří krátce po osmé hodině ráno cestou na nákup nebo z nákupu. "Volební lístky si většina lidí přinese vlastní, tedy ty, které jim přijdou domů, náhradní využijí pouze ti, kteří jdou k volbám přímo z práce," poznamenala.

17.15 hodin: Zhruba dvě a půl hodiny po začátku voleb odvolilo v Těšovicích, kde je jeden ze dvou volebních okrsků, necelých 10% voličů. Účast potvrdila předsedkyně volební komise Zlata Koubová. Pokud jde o občerstvení, zajišťuje si jej komise z vlastních zdrojů. "Bydlíme vlastně v chalupách hned vedle, takže to není problém," dodala. Svou premiéru člena volební komise si v Těšovicích mezi třemi ženami odbývá Miroslav Leffler. Jako zápisné připravil kolegyním v komisi velký talíř s chlebíčky. Druhý volební okresek mají Těšovice v Bělči v kulturním domě. Tamní voliči tak nemuseli mít strach z toho, že by se kvůli uzavřenému kruháči nedostali k volbám včas. Nakonec i takové obavy by byly zbytečné, protože kruhová křižovatka byla v pátek odpoledne pro dopravu zprovozněna.

16.45 hodin: Zhruba sedmdesátka voličů už vhodila svůj hlas do urny v Husinci. Deníku to potvrdila zapisovatelka Iva Bernadrová.

V čistě dámském složení vítá volební komise voliče v Hracholuskách.Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs16.09 hodin: Dvě hodiny po začátku voleb z bezmála čtyř set registrovaných voličů, přišla v Hracholuskách hodit svůj hlas do urny rovná dvacítka voličů. Při vstupu do volební místnosti, která se nachází v budově obecního úřadu, vítala voliče čistě ženská komise. Až na jednu výjimku její složení standardní. Jak říká předsedkyně komise Renata Koblencová, i když jsou všechny stálé členky komise z Hracholusk, takhle společně se vídají jen dvakrát. Jednou na plese a teď při volbách. „Při čekání na voliče je rozhodně o čem povídat," dodala. Holky samy pro sebe nic nenapekly, o jídlo se stará pan starosta s manželkou. „Nevíme, co nám připraví, je to i pro nás překvapení," řekla Renata Koblencová s úsměvem. Hracholuská volební komise už má jeden požadavek pro použití přenosné urny. Ale ten je až na zítřejší dopoledne.

Netoličtí čekali na otevření volební místnosti. Po hodině měla odvoleno stovka lidí. Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs15.42 hodin: V Netolicích přišli voliči do jediné volební místnosti hned úderem 14 hodiny. Kolem půl čtvrté už mělo ve všech čtyřech okrscích odvoleno kolem stovky lidí. "Zatím je shodný zájem o kraj i senát," potvrdil předseda volební komise 4 okrsku Josef Vrňák. I u sousední komise byl stav podobný. "Ani my jsme nemuseli na první voliče čekat, byli tu hned po otevření místnosti, " dodal za třetí okrsek jeho předseda Jaroslav Zapletal.

15.17 hodin: Pokud se mluví o tom, že krajské volby nebudou mít velkou účast, tak v nejzápadnější obci kraje, Kvildě, to neplatí. "Ještě, než jsme místnost otevřeli, už se tvořila fronta na chodbě a během první hodiny možnost hlasovat využilo dvacet místních voličů. Celkem jich tu máme zapsaných 118," informoval starosta Václav Vostradovský. U místních bývá účast přes padesát procent, mnohdy dosahují až šedesáti procent. "Hodně tu využívají možnost volit i turisté na voličské průkazy. Větší zájem je ale z jejich strany při parlamentních volbách. Účast v krajský volbách u nás odhaduji minimálně na padesát procent," doplnil.

14.50 hodin: Ti, kdo by chtěli volit, a nemají platný občanský průkaz, mohou. Na Městském úřadu v Prachaticích je podle slov odborné referentky Evy Kuttenbergové k dispozici v době voleb stálá služba. Přijít je možné dnes (tedy v pátek 7. října) až do 22 hodin a zítra (v sobotu 8. října) od 8 do 12 hodin. "Teď hodinu po zahájení voleb, zatím nikdo nepřišel s tím, že potřebuje nový občanský průkaz," upřesnila. 

14.46 hodin: Prvním, kdo přišel volit v Lužicích byl starosta obce Vladimír Reidinger. V Lužicích mají nejkratší volební seznam na Prachaticku, je tam zapsaných pouhých 36 voličů. Starosta Lužic Vladimír Reidinger byl prvním voličem v Lužicích.Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs

14.44 hodin - Před šesti lety se poprvé vydal poprvé dnes čtyřiadvacetiletý Vladimír Lang. "Od té doby jsem byla zatím u každých voleb," řekl poté, co vhodil svůj hlas do urny v prachatickém okrsku s číslem 9, který se nachází v ulici Pod Hradbami.

14.15 hodin - Rodina Langových z Prachatic se k volbám dostavila v plném složení. "Chodíme takhle společně vždycky," uvedla Marie Langová.

14.00 hodin - Jako první přišla do volebního okrsku číslo devět vhodit svůj hlas Anna Pěstová. K volbám chodí s železnou pravidelností. 

Ve volební místnosti v prachatické ulici Pod Hradbami je komise s předsedkyní Marií Proškovou (první zleva) připravena na první voliče. Za pár minut možná už někdo dorazí.

Volební komise Pod Hradbami v Prachaticích s předsedkyní Marii Proškovou je připravena na první voliče.Zdroj: Deník/Leona Fröhlichová