K sehnání je i speciální ubrus pro stoly volebních komisí, damašek bílý o rozměrech 140 x 120 centimetrů za 230 korun bez daně. A taková skládací volební plenta, metr sedmdesát vysoká vyjde i na 2 280 korun, opět bez daně. K mání jsou také cedule se šipkou za 195 korun, fasádový držák za tři sta a tak dál. Vše speciálně volební. A to ještě někteří prodejci slibují při objednávce nad tři tisíce balení kávy zdarma.

A nejsou to výdaje v souvislosti s volbami jediné. Peníze stojí nájemné v jednotlivých volebních místnostech nebo odměny členům volebních komisí. „V Prachaticích je volebních komisí devět. V každé z nich je šest lidí," informovala Eva Kuttenbergová z odboru vnitřních věcí prachatického Městského úřadu. Každý člen volební komise dostane tisíc tři sta korun, zapisovatel tisíc pět set a předseda ještě o další stokorunu více. „Jen pro členy volebních komisí mám vyčleněných zhruba sedmdesát pět tisíc korun," potvrdila Eva Kuttenbergová s tím, že v tuto chvíli není možné říci přesnou částku. K tomu totiž ještě musí připočítat peníze za stravenky či mobilní telefony. Další výdaje spojené s volbami jsou pro lidi, kteří volby zajišťují například v budově městského úřadu, kam se následně odevzdávají sečtené hlasy

Stejně tak není možné odhadnout náklady na pronájem volebních místností. „Platíme vše po volbách a čistému pronájmu se připočítává ještě spotřebovaná energie nebo teplo," upřesnila.

V případě, že bude druhé kolo voleb, každému ze členů volební komise se připočítává k odměně za práci dalších dvě stě korun. Do ceny za volby se počítají také náklady na vozidla, která rozvážejí například volební lístky, nebo návštěvy voličů, kteří požádali o přenosnou urnu a další. Další náklady jsou na telefony, materiál a vybavení volebních místností nebo na zajištění označení jednotlivých volebních místností  další náklady.

V tuto chvíli má městský úřad k dispozici peníze od Krajského úřadu ve dvou zálohách. Vloni to bylo více než čtyřicet tisíc a v letošním roce pak přes dvě stě padesát tisíc korun. „Jde pouze o zálohy. Tu loňskou jsme již vyúčtovali. Přesné vyúčtování té letošní přijde na řadu až po případném druhém kole voleb," zakončila financování Eva Kuttenbergová.