Volby nejsou levná záležitost
Prachatice – Chcete si koupit volební urnu? Není problém. Na internetu, ale i přes obecní úřady, je možné sehnat vcelku bezproblémově kontakt na patřičného prodejce. Volební urna velká, plastová nebo dřevěná, vyjde na 1220 korun bez DPH. Malá urna pak stojí 790 plus daň.
K sehnání je i speciální ubrus pro stoly volebních komisí, damašek bílý o rozměrech 140 x 120 centimetrů za 230 korun bez daně. A taková skládací volební plenta, metr sedmdesát vysoká vyjde i na 2 280 korun, opět bez daně. K mání jsou také cedule se šipkou za 195 korun, fasádový držák za tři sta a tak dál. Vše speciálně volební. A to ještě někteří prodejci slibují při objednávce nad tři tisíce balení kávy zdarma.
A nejsou to výdaje v souvislosti s volbami jediné. Peníze stojí nájemné v jednotlivých volebních místnostech nebo odměny členům volebních komisí. „V Prachaticích je volebních komisí devět. V každé z nich je šest lidí," informovala Eva Kuttenbergová z odboru vnitřních věcí prachatického Městského úřadu. Každý člen volební komise dostane tisíc tři sta korun, zapisovatel tisíc pět set a předseda ještě o další stokorunu více. „Jen pro členy volebních komisí mám vyčleněných zhruba sedmdesát pět tisíc korun," potvrdila Eva Kuttenbergová s tím, že v tuto chvíli není možné říci přesnou částku. K tomu totiž ještě musí připočítat peníze za stravenky či mobilní telefony. Další výdaje spojené s volbami jsou pro lidi, kteří volby zajišťují například v budově městského úřadu, kam se následně odevzdávají sečtené hlasy
Stejně tak není možné odhadnout náklady na pronájem volebních místností. „Platíme vše po volbách a čistému pronájmu se připočítává ještě spotřebovaná energie nebo teplo," upřesnila.
V případě, že bude druhé kolo voleb, každému ze členů volební komise se připočítává k odměně za práci dalších dvě stě korun. Do ceny za volby se počítají také náklady na vozidla, která rozvážejí například volební lístky, nebo návštěvy voličů, kteří požádali o přenosnou urnu a další. Další náklady jsou na telefony, materiál a vybavení volebních místností nebo na zajištění označení jednotlivých volebních místností další náklady.
V tuto chvíli má městský úřad k dispozici peníze od Krajského úřadu ve dvou zálohách. Vloni to bylo více než čtyřicet tisíc a v letošním roce pak přes dvě stě padesát tisíc korun. „Jde pouze o zálohy. Tu loňskou jsme již vyúčtovali. Přesné vyúčtování té letošní přijde na řadu až po případném druhém kole voleb," zakončila financování Eva Kuttenbergová.