O první adventní neděli se v Prachaticích rozsvítí vánoční strom, který vedení města Prachatice právě vybírá. „Několik tipů máme, ale finální rozhodnutí, který strom bude zdobit náměstí padne v nejbližších hodinách,“ ujistila.

První advent s muzikálovou zpěvačkou

Každopádně o každé neděli bude na Velkém náměstí a v kostele sv. Jakuba koncert. První advent svým zpěvem doprovodí zpěvačka Radka Fišarová. Největší akce bude o třetím adventním víkendu, kdy Prachatičtí plánují na náměstí trhy, pohádku pro děti, interaktivní hraní i koncert pro dospělé. Během několika dnů Prachatičtí dokončí program na mikulášskou akci pro děti. „Mikuláš a čerti určitě nebudou chybět,“ slibuje Martina Klinecká.

Ještě před začátkem adventu ale Prachatičtí chystají průvod čertů Krampus na Velkém náměstí pod taktovkou skupiny Dragon Krampus Český Krumlov. To se uskuteční 18. listopadu od šesti hodin večer.

Pár týdnů před Vánoci se chystá tradiční koncert České písně. A tradici určitě neporuší ani Zlatí trubači, kteří vystupují na Štědrý den v poledne na Velkém náměstí.

Už v loňském roce město Prachatice koupilo nové osvětlení. Zatím ale nedošlo na jeho instalaci. „Letos nějaká výzdoba ve městě přibude,“ myslí si šéfka odboru kultury. V tuto chvíli ještě nepřišel z vedení města pokyn o případných úsporných opatřeních v souvislosti se zdražováním energií. „Také diskutujeme o tom, zda a v jakém rozsahu bude novoroční ohňostroj,“ doplnila Martina Klinecká.

Volary začínají trhem

Tradičním trhem začne adventní období ve Volarech. Volarský adventní trh naplánovali organizátoři z Kulturně informačního centra na sobotu 26. listopadu v Radničním sále. Ten stejný den bude v knihovně připravena andělská pošta.

Rozsvícení vánočního stromu a obří koule na volarském náměstí chystají ve Volarech na neděli 27. listopadu. „Nejdřív si užijeme hudbu se ZUŠkou v kostele, pak si při zvonkovém průvodu cestou okolo náměstí zazvoníme. V čele průvodu budou andělé a celkovou sváteční atmosféru dotvoří stánky se zbožím a hlavně punč, svařené víno a dobrá nálada,“ popisuje plány na první adventní neděli ředitel KIC Volary Jaroslav Pulkrábek.

O programu na další dny adventu mají ve Volarech také jasno. V pátek před druhým adventem je čeká Posezení í s Mikulášem, v kostele sv. Kateřiny sobotní koncert a neděli Setkání před Betlémem s Víťou Marčíkem.

V programové nabídce Volarští nezapomněli na Česko zpívá koledy, Vánoční koncert Základní umělecké školy, Tradiční zabijačka na náměstí nebo Vánoční focení s ateliérem Seidl z Českého Krumlova. V dalších adventních dnech děti mohou vyrazit hned na několik pohádek, dospělí zase na vánoční pečení v muzeu nebo koncert sboru Maraveja. „Po zabijačce si vychutnáme dobroty od pekařského mistra Augustina Sobotoviče. Ten se svým týmem bude péct chleba, placky, vánočky, jezulátka a jiné drobné vánoční kynuté pečivo,“ přiblížil vánoční volarské pečení Jaroslav Pulkrábek.

Těsně před Vánočními svátky dorazí do Volar Betlémské světlo. Bude to v neděli 18. prosince. „Světlo dovezou skauti a rozdávat ho budou od půl páté odpoledne před kostelem sv. Kateřiny,“ upřesnil šéf volarské kultury s tím, že poslední akcí v adventním programu bude pohádka Jiřinčina Vánočka ve středu 21. prosince.