Po unikátních konopných lázních by se návštěvníci Volar mohli možná již v příštím roce dočkat další rarity.


Sice se nebude nacházet přímo ve městě, ale stát by měla na dohled od Volar poblíž vycházkové trasy pod Lískovým vrchem. A měl by z ní být opravdu jedinečný rozhled. Asi už je zřejmé, že je řeč o rozhledně. A ne tak ledajaké, ale rovnou rostoucí.


Nápad na výjimečnou nabídku pro místní i návštěvníky Volar schválili před nedávnem také radní města, a jak uvedla starostka Martina Pospíšilová, pověřili jednatele Městských lesů Volary Miroslava Řežábka, aby začal s přípravami. „Zadání je jasné, připravit projektovou dokumentaci a celé to dotáhnout až ke stavebnímu povolení. Na valné hromadě společnosti městské lesy pak budeme řešit financování výstavby rostoucí rozhledny z prostředků městských lesů na pozemku města, který mají od nás v pronájmu," shrnula Martina Pospíšilová s tím, že po postavení by měly městské lesy převzít rozhlednu i do své péče.


Místo pro rostoucí rozhlednu už je vybráno. Stát by měla na Lískovém vrchu, který je na mapách označen jako Lískovec s vrcholovou kótou 834 metry nad mořem. „Je to ve směru z Volar na Lenoru, kudy vede vycházkový okruh okolím Volar. Z vrcholu rostoucí rozhledny by měl být výhled na město, ale hlavně na Vltavu a možná až na Mrtvý luh. Prostě výhled to bude nádherný," těší se Martina Pospíšilová.

To zásadní vysvětlení ale doposud nezaznělo. Co znamená pojem rostoucí rozhledna? „Především je to skvělý nápad. Lískový vrch je pokrytý lesem, a aby postupem doby nenastalo to, že stromy rozhlednu přerostou a nebude z ní nic vidět, počítáme s tím, že rozhledna za několik let o pár metrů povyroste," shrnula starostka Martina Pospíšilová. V praxi to tedy znamená, že stavba rostoucí rozhledny bude již vyprojektována na dvě etapy. „V první se postaví rozhledna do přibližně jedenadvaceti metrů. A až stromy dorostou do takové výše, že by znemožňovaly pohodlný rozhled, dostaví se druhá etapa, což představuje zhruba dalších pět metrů," dodala.


To ovšem nebude za pět nebo deset let. Spíše se počítá s výhledem patnácti až dvaceti let.


Slova starostky potvrdil i jednatel Městských lesů Volary Miroslav Řežábek. „Dostali jsme od rady úkol a s největší pravděpodobností budeme i stavbu realizovat. Momentálně již projekt zpracovává specialista na rozhledny. Stavba by měla být ze dřevěné konstrukce spojené železnými spojovacími prvky. Svou podstatou se bude jednat o specifickou stavbu," řekl jednatel Městských lesů Volary.


Budoucí rostoucí rozhledna by měla stát vedle triangulačního bodu. „Místo jsme vybírali my a navrhli jsme ho proto, že rozhled je zde 360 stupňů na panorama okolních hor i do údolí pod vrchem. Předpokládáme, že by mohla být vidět Vltava, rašeliniště a snad i Mrtvý luh, ale především na město Volary," věří Miroslav Řežábek, i když se stoprocentní jistotou to nemůže tvrdit nikdo, protože v ověřit se to ze stejné výšky prakticky nedá. „Rozhled dál ale nebude možný, brání v tom okolní vyšší vrcholy, ať už je to Boubín, Jedlová hora nebo Sněžná. Co je velké plus, místo je vzdušnou čarou možná jen dvě stě metrů od již existujícího vycházkového okruhu kolem Lískového vrchu," doplnil.


Lokalita je tak výhodná svou polohou a snadnou dostupností nejen pro budoucí návštěvníky, ale hlavně v první fázi pro stavitele rozhledny. „Až k vrcholu vede normální přibližovací linka, kterou jen částečně upravíme. Podle předběžných prací je jasné, že budeme potřebovat dojet nahoru s technikou pro vyvrtání patek pro konstrukci, zbytek materiálu už snadno dopravíme nahoru traktorem," podotkl Miroslav Řežábek.


Výhodou spojení s městskými lesy je i zajištění materiálu pro stavbu konstrukce rozhledny. Ten by měly poskytnout porosty spravované právě Městskými lesy Volary.


Momentálně se rozhledna nachází ve fázi příprav. „Projektant už spolupracuje s možným dodavatelem kovových konstrukčních prvků, aby jejich cena byla co nejnižší. Je předjednáno s CHKO Šumava, že by proti stavbě rozhledny na Lískovém vrchu neměl být zásadní odpor. Stavba by byla mimo význačně chráněné místo v normálním hospodářském lese na dohled od zastavěného území, nicméně v území Národního parku Šumava," doplnil.


Miroslav Řežábek ujistil, že kvůli stavbě rozhledny nebudou muset městské lesy na samotném místě prakticky nic pokácet. Vrchol samotný je kamenitý bez porostu, takže pokácet bude potřeba jen několik stromů kvůli manipulační ploše.