Krátce po oznámení výsledků voleb ve Volarech dalo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst jasně najevo, že případná spolupráce s vítězem volem PRO Volary by byla možná pouze za předpokladu, že v ní nebude figurovat Martina Pospíšilová. Ta přitom získala od voličů jednoznačně nejvyšší počet hlasů.


Přesto podle HNHRM je to právě ona, která město rozděluje. Tato slova použil v pondělí Roman Kozák při navržení lídra HNHRM Martina Jandy na post starosty. „Volby ve Volarech nevyhrála ani pravice, ani levice, ale nezávislí kandidáti, kteří na dvou kandidátkách získali devět hlasů z patnácti. Z mého pohledu je to přání voličů naprosto jednoznačné. Vedle toho, protože jsme osm let pracovali v zastupitelstvu, chceme pokračovat v dosavadní koalici, kdy našimi partnery byli zástupci za ODS a ČSSD. Bohužel, je tady jedna překážka, která pokračování spolupráce nebo tomu vítězství nezávislých brání. Já mám představu, že starosta města by měl město spojovat. Bohužel, naše paní starostka z mého pohledu tu spolupráci maří a město spíš rozděluje," uvedl Roman Kozák. Podle něho by se sice jevila spolupráce HNHRM a PRO Volary jako logické vyústění voleb, osoba Martiny Pospíšilové v tom ale brání.

Noví zastupitelé VolarANO 2011:
Václav Bajčík, Vladimír Čutka
ČSSD:
Ivo Rolčík
HNHRM:
Martin Janda, Roman Kozák, Kateřina Jandejsková
KSČM:
Pavel Trnka, Jiří Cigánek
ODS:
Petr Horálek
PRO Volary:
Martina Pospíšilová, 
Ladislav Touš, Vít Pavlík, 
Stanislav Haladej, 
Radek Šebest, Bohuslav Kub


Martina Pospíšilová byla přesto zvolena již potřetí za sebou starostkou Volar. „Nesouhlasím s tím, že bychom město rozdělovali. Myslím si, že výsledek voleb hovoří již potřetí stále stejně. Velice si vážím účasti ve volbách a věřím, že celé zastupitelstvo bude pracovat ve prospěch města a jeho občanů, ne že zastupitelé budou pracovat ve prospěch svůj," reagovala v diskusi při ustavujícím jednání zastupitelů starostka. Podobně jako Martin Janda, i ona přitom po volbách možnou koalici s HNHRM vyloučila. Aktuální výroky zástupců hnutí komentovat nechce. „Co k tomu mohu nebo mám říct? Je to jejich rozhodnutí, ale určitě necítím to, že bych nějak rozdělovala město a podle výsledků voleb to tak zřejmě nevnímá ani poměrně dost voličů ve Volarech. K tomu, jak to vnímají oni, se vyjadřovat nebudu," uvedla včera pro Prachatický deník.


Následné hlasování o složení rady města ukázalo i to, že ne všem je koalice vytvořená z PRO Volary, ANO 2011 a KSČM po chuti. „Myslím si, že je to i výsledek voleb ve Volarech, navíc kdy bylo jasné, že spolupráce s HNHRM není v osobní rovině možná. V rámci koaličního jednání jsme oslovili zástupce KSČM a ANO, kteří získali po dvou mandátech. A jak pan Kozák uvedl, nevyhrála ani levice, ani pravice, takže pokud se vytvoří kolektiv, který bude chtít pracovat pro Volary, bude to ku prospěchu města víc, než si hrát na nějakou stranickou příslušnost," podotkla Martina Pospíšilová.


Nesouhlas s obsazením postů v radě zástupci KSČM a ANO 2011 vyjádřil v diskusi i místní občan Bohumil Harmonický. Nelíbilo se mu, že pětadvacet let po sametové revoluci KSČM ve Volarech opět posiluje. A nejen to. „Pak jsem chtěl požádat Václava Bajčíka, jestli se nechce vzdát mandátu," uvedl s odkazem na vazby zastupitele k minulému režimu Bohumil Harmonický. Vyzval dále zastupitele k tomu, aby ovlivnili větší otevřenost Volarského zpravodaje. „Levicí před dvanácti lety byla zavedena cenzura a přestal otiskovat kritické články nás, občanů Volar. Chtěl jsem požádat nové zastupitele, jestli máte vliv na redakční radu, abyste uvolnili cenzuru, abychom my, občané Volar, mohli veřejně říkat své názory, co si myslíme o jednotlivých postojích," dodal Bohumil Harmonický.


Na jeho slova Václav Bajčík zareagoval a přímo na ustavujícím jednání zastupitelstva předložil lustrační osvědčení s požadavkem, aby bylo přiloženo k zápisu z jednání.


Ustavujícího jednání se zúčastnil i Robert Pročka, ovšem již jen mezi návštěvníky z řad veřejnosti. Poměrně překvapivě se totiž do nového zastupitelstva již nedostal. „Výsledek dnešní volby jsem v podstatě předpokládal. Nic překvapivého se nekonalo," okomentoval Robert Pročka složení nového vedení města. Pokud šlo o výroky na adresu spolupráce nezávislých kandidátů, překvapením pro něho nebyly. „Samozřejmě jsem o názorovém rozdílu věděl, netušil jsem, jakým způsobem to bude prezentováno, ale nějak to již bylo. K formě se vyjadřovat nebudu, ale názorový rozdíl tam je," podotkl.

Od včerejška působí Robert Pročka znovu na MěÚ ve Vimperku na odboru výstavby a územního plánování. Agendu místostarosty předal v předstihu. „Odcházím každopádně bez zášti nebo hořkosti a jsem připraven pomoci novému místostarostovi, vedení města i zastupitelům," dodal.