Členové Klubu vojenské historie Gabreta vzpomínají na konec II. světové války už od víkendu. To se účastnili Konvoje svobody v Plzni. V týdnu se pak účastnili jízdy přes Nišovice a Volyni. Součástí jejich jízdy jsou pietní akty v jednotlivých obcích a městech i ukázky vojenské techniky. Při dnešních oslavách osvobození ve Volarech doprovodili zástupce vedení města Volary na hřbitov, kde se konal pietní akt k uctění památky obětí Pochodu smrti. Zastávka ve Volarech trvala zhruba dvě hodiny, aby si všichni mohli důkladně prohlédnout historická vojenská auta.

Pietní akt se uskutečnil také u pomníku Charlese Havlata svobodníka 3 armády US army, který padl v přestřelce se zbytky nacistických vojsk u Volar na konci Války 7. Května 1945. Vzpomínkový akt byl ukončen u Soumarského mostu, kde je pamětní deska, která připomíná osvobození Československa, kterou zde instalovali příznivci 5th infantri divizion Red Diamond. U obou míst položili zástupci vedení města Volary a poslankyně Parlamentu České Republiky Pavla Pivoňka Vaňková kytici a poklonili se obětem válek.

Oslavy konce II. světové války ve Vlachovo Březí a v Prachaticích.
OBRAZEM: Vzpomínky na osvobození jihozápadních Čech

V sobotu se pak členové Klubu vojenské historie Gabreta Šumava účastní oslav osvobození v Českém Krumlově. Tam se konají od deseti dopoledne na krumlovském náměstí.

S přispěním Ladislava Berana