Pořad kombinovaný slovem a starými fotografiemi Šumavy, krajem pod Šumavou a někdy i celých jižních Čech oslavil v minulém měsíci deset let trvání. To je fotografií a témat. V tom letošním posledním promítání se začalo předzvěstí toho, co nás čeká v roce s osmičkou na konci.

Rok 2018 bude ve znamení sta let od vzniku Československé samostatnosti, která přišla 28. října. V listopadu to bude sto let od konce první světové války, v srpnu padesát let od invaze spojeneckých vojsk. A proto se začalo uniformami, nejdříve legionáři, potom druhá světová válka, invaze i ty mírové.

Po nich již přišel běžný život šumavských chalupářů, obyvatel, finančníků, lesníků i dětí. Velký Račí Dvůr za Horní Vltavicí, Březská huť, velevzácné foto nejstaršího hostince v Česku v Horní Vltavici, ale již málokdo věděl, že zde byla i pošta. Mouřenec, Železná Ruda, Roklanská hájenka a její pohnutý osud a Javor, nejvyšší hora Šumavy, to bylo ze západní Šumavy vše.

Nechyběly kostely, hřbitovy válečné i civilní a též fotografie pana Webra, který dal vystavět v Phillippsreutu repliku Stožecké kaple. Zajímavostí byl jeden z prvních vlaků na volarském nádraží. A do stovky foto Josefa Hasila, zasněžený kraj a jedno foto z Volar s jeho již tehdy krásným náměstím.

Ladislav Beran