Pánové sice občas mívají problém vzpomenout si jeho datum a čelí tak vyčítavým pohledům svých drahých poloviček, jakmile po příchodu domů nemávají s pugétem v ruce a diví se, proč zrovna ve čtvrtek je na stole sváteční porcelán, bytem se line vůně teplé večeře a na stole hoří svíčky.

Ale to vše nemusí potkat páry, které se rozhodnou od července posunout svůj dosavadní vztah uzavřením manželství ve Volarech. Jako upomínku pro ně má starostka Volar Martina Pospíšilová připraven malý dárek. „Svatba je v životě výjimečný den, vyřčeným ano se hodně změní, z přítele se stává manžel, z přítelkyně manželka. I my tento sváteční a výjimečný den chceme snoubencům a následně novomanželům zpříjemnit malou památkou. Novomanželé, kteří u nás uzavřou manželství, dostanou na památku pero, kterým podepisují své rozhodnutí, desky s nápisem Rodinná matrika pro ukládání společných dokumentů a jak jinak, také na vykročení do společného života i Volarskou zlatou," shrnula starostka Pospíšilová.

Od července k těmto upomínkám přibude další. „Hledali jsme ještě něco navíc, co by snoubencům připomnělo, že ten zásadní krok v jejich životě udělali právě ve Volarech. Chtěli jsme spojit motiv lásky a motiv Volar. Všichni vědí, že Volary mají ve svém znaku i na praporu základní barvy bílou a zelenou. K lásce zase patří srdce, nebo jablko, jako symbol ráje. A tyhle základní znaky jsme nakonec skloubili," naznačila Martina Pospíšilová podobu budoucího dárku pro novomanžele.

Na závěr svatebního obřadu tak novomanželé ve Volarech obdrží buď dvě srdce, nebo dvě jablka, vždy jedno se zeleným a druhé s bílým kamenem. „Pak už bude záležet na každém, jestli bude tuto památku nosit na řetízku krku, nebo si jej připne na klíče nebo k peněžence nebo k mobilu. Ale každopádně budou mít vzpomínku na svůj svatební dar a na město Volary," doplnila Martina Pospíšilová.

Drobnou šperkařskou upomínku budou pro potřeby radnice vyrábět šikovné ruce Marcely Strouhalové z Volar. „Vím, že z korálků vytváří krásné věci, proto jsem ji oslovila, zda by nám nepřipravila nějaké návrhy pro tuto příležitost a musím říci, že jsem velmi spokojená, takže zbývá už jen udělat objednávku, abychom měli dostatek dárků pro novomanželské páry. Byla bych velice ráda, kdyby se nám podařilo odstartovat novou tradici již 30. června, kdy máme nahlášeny hned tři svatební obřady," přeje si volarská starostka Martina Pospíšilová.