Jako jediným městem v celé České republice se tak nesly tóny francouzské čtverylky. Pro ředitele Základní školy Volary Petra Horálka bylo i obrovskou poctou, když v přímém přenosu pozdravili účastníky akce a všechny diváky z rádia v druhém největším městě Slovinska Mariboru v češtině přímo do Volar. „Čtverylku jsme tančili už v loňském roce, kdy se festivalu účastnila ještě města Vimperk, České Budějovice a Karlovy Vary, ale letos už ve Volarech bylo na náměstí skoro dvojnásobné množství tanečních párů," uvedl Petr Horálek.

Do akce zapojil v letošním roce žáky sedmých až devátých tříd. Ale v příštím roce by chtěl Petr Horálek rozšířit taneční páry i o děti z nižších ročníků. „Začátek byl velice jednoduchý. O akci nám v rámci jedné hodiny etikety a společenského chování řekl taneční mistr Jan Fíla a mně se to moc líbilo, takže jsme se k akci ihned přihlásili. Letošní pokračování už bylo skoro samozřejmostí," doplnil ředitel základní školy Petr Horálek.

„To je úžasná akce," prohodil při tanci na volarském náměstí Jan Fíla při pohledu na tančící páry pod širým nebem. Myšlenka vznikla v roce 2002 v tanečním svazu v Mariboru. „Chtěli vytvořit něco, co by začalo spojovat města a národy a jako nejjednodušší se jevila francouzská čtverylka. I když původně byl záměr zapojit středoškoláky a vysokoškoláky, dnes už se do evropského tanečního festivalu zapojují i základní školy, ale i senioři. Například v roce 2011 tančilo v jednu chvíli v různých městech v Evropě více než třiatřicet tisíc lidí na skladbu, která je vysílána jednotně ze studia rádia v Mariboru," popsal Jan Fíla.

I když se to může na první pohled jevit jako jednoduchá záležitost, kromě nácviku je potřeba sehnat i dostatek finančních prostředků. „Podmínkou účasti je totiž vystoupení v jednotném oblečení s logem festivalu. Sice stačí jen trička, ale když si vezmete, že v průměru stojí bavlněné tričko s logem kolem šedesáti korun a akce se účastní i několik tisíc lidí, pak jsou to jednoduché počty," zdůraznil taneční mistr Jan Fíla. I to je podle něho možný důvod, proč už se v letošním roce některá města do Evropského dne čtverylky nezapojila. To ale nebyl případ Volar. Podle nadšení tančících dětí i zájmu školy, města i tanečního mistra Jana Fíly se dá čekat, že i v příštím roce se z volarského náměstí znovu ozve zvolání: „Volary zdraví Evropu."