Dosavadní zkušenosti z Prachatic a Netolic příliš pozitivně v tomto ohledu pro radnice nevycházejí. Pokud by městský úřad ponechali Volarští v bývalé budově, zřejmě by dopadli v hodnocení hodně špatně. Jenomže na rozdíl od Prachatic nebo Netolic sídlí volarští úředníci a vedení města v novém objektu. Nedostatky v bezbariérovém přístupu se tak v budově volarské radnice hledaly až na drobnosti marně. Což je pro vozíčkáře rozhodně dobrá zpráva.
Od zaparkování na vyhrazeném místě, přes přístup k hlavnímu vchodu do radnice, pohyb s vozíkem v přízemí úřadu, kde se nachází rovněž WC pro vozíčkáře, až po možnost dostat se výtahem do prvního patra objektu, je celá radnice řešena jednoznačně vstřícně k tělesně postiženým. Vedle vstupních dveří jsou dokonce navíc funkční zvonky s reproduktorem pro komunikaci zvenčí, ty ale sloužily v době, kdy volarská radnice držela jednou za měsíc sobotní provoz. Ten pro minimální zájem veřejnosti vedení města zrušilo před několika roky.

Právě výtah ve vstupu do radnice umožní vozíčkáři i bezproblémový přístup do společenského sálu, který se nachází v prvním patře zadního traktu radnice. Běžný návštěvník kulturních či společenských akcí, které se zde v roce konají, jinak musí po schodišti z uličky mezi současnou a bývalou radnicí. A totéž platí i pro obřadní síň.

Pokud jsme zmínili drobnější závady, pak je třeba říci, že jednou z nich je chybějící označení přístupu do radnice pro vozíčkáře a druhou pak zasedací místnost pro jednání zastupitelstva, která je ve druhém patře nad společenským sálem. Sem ale výtah nevede a s překonáním schodů by musely pomoci svaly dobrovolníků.

A jakou známku by vystavil budově radnice tajemník Městského úřadu Volary František Pokorný? „Já myslím, že úřad bezbariérový je, jak přístup z vyhrazeného parkovacího místa, tak vlastní budova, kde je výtah, takže splňujeme veškerá stavební kritéria," konstatoval tajemník.
Připustil ale, že přístup pro vozíčkáře na úřad není zvenčí značený. A vědom si je také omezené možnosti přístupu vozíčkáře na veřejné jednání zastupitelstva. „Je pravda, že dostat se na jednání zastupitelů by vozíčkář měl skutečně problém, protože výtahem vyjede jen do prvního patra. Pak by museli nastoupit silní chlapi a vozíčkáři pomoct do zasedací místnosti," uznal František Pokorný.

Navštívit ale ostatní prostory volarské radnice včetně společenského sálu by vozíčkář problém neměl. „S tím máme praktické zkušenosti. Pokud je to třeba, umožníme tělesně postiženým přístup do společenského sálu výtahem u vstupu do radnice a z prvního patra spojovacími chodbami přímo do společenského sálu a stejně tak i opačně ven z radnice," popsal volarský tajemník přístupovou cestu, kterou mohou vozíčkáři využít i v případě, že míří do obřadní síně.
Jedinou závadu, pokud nebereme do úvahy přístup do jednací síně, kde zasedá zastupitelstvo města, tedy příslušné označení přístupu na radnici pro vozíčkáře, slíbil tajemník František Pokorný v co nejkratší době odstranit.

Podtrženo a sečteno si volarská radnice za bezbariérovost vysloužila jedna mínus.