Řeč je o originální šumavské lihovině, kterou nechalo město Volary vyrobit v roce 2008 u příležitosti Volarských slavností dřeva. Její starší bráška Volarské pivo, které je ale k dostání výhradně při slavnostech, má tak silnou konkurenci. Podle starostky Volar Martiny Pospíšilové je nedávné ocenění Volarské zlaté v soutěži Chutná hezky jihočesky potvrzením, že tehdejší rozhodnutí nabídnout návštěvníkům slavností a turistům a místním i po zbytek roku, bylo opravdu podařené. „Volarskou zlatou nemůžete koupit nikde jinde, než ve Volarech, což dodává její jedinečné chuti další výjimečnost. A originální je i svou speciální lahví, ve které není žádná jiná lihovina na trhu," pochlubila se Martina Pospíšilová, když hrdě ukázala certifikát za třetí místo v soutěži v kategorii alkoholické a nealkoholické nápoje. A její slova dokládá i zájem o netradiční lihovinu. „I když jsme v to tak trochu doufali, musím říct, že mne těší, když se Volarská zlatá stala vyhledávaným suvenýrem z návštěvy našeho města a v regálech dlouho nevydrží. Což mi připomnělo, že musíme objednat dotisk etiket na lahve, abychom měli návštěvníkům letošních slavností dřeva zase co nabídnout," přiznala Martina Pospíšilová.

Přestože Volarskou zlatou jinde než ve Volarech nekoupíte, byla tu určitá naděje, že by mohla vyrazit i za hranice města. „Pokud by Volarská zlatá získala první místo, museli bychom povolit její distribuci i mimo Volary. Zlato jsme sice nezískali, ale na druhou stranu bronz je hodně dobrý a navíc nám zůstane punc jedinečnosti," dodala.

Volarská zlatá

Originální produkt města Volary, hořká bylinná lihovina jedinečné receptury a nezaměnitelné chuti. Volarská zlatá byla poprvé představena na Volarských slavnostech dřeva v srpnu roku 2008. Volarskou zlatou pro Město Volary vyrábí firma Fruko Schulz Jindřichův Hradec. Volarská zlatá je k dostání pouze na vybraných místech v městě Volary.