„Tímto rychlým a pohotovým jednáním jste se jednoznačně zasloužili o záchranu lidských životů. Jsem na vás pyšný, patří vám velké díky,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Dramatické okamžiky se odehrály v brzkých ranních hodinách v objektu městské ubytovny v obci Tábor – Klokoty. Budova, která hořela, ve svých útrobách uvěznila nic netušící spící obyvatele.

Hustý dým a šlehající plameny nenechaly klidnými projíždějící vojáky ze 42. mechanizovaného praporu: desátníka Jana Fuxu a četaře Pavla Beňa, Františka Petra a Radomíra Němce. Přivolali policisty a hasiče a následně šli upozornit obyvatele domu. Do budovy museli vniknout otevřeným oknem, protože dveře byly zamčené a nikdo neotvíral.

Požár ubytovny v Táboře.
VIDEO: Požár v Táboře. Hořelo na ubytovně, škoda je pět milionů

Co se stalo: 28. dubna tři minuty po čtvrté hodině ráno přijali jihočeští hasiči hlášení o požáru domu v Petrohradské ulici v Táboře. Oznamovatel nahlásil, že hoří odpad a plameny přecházejí na sousední budovu.K požáru vyjely dvě cisterny a automobilový žebřík profesionálních hasičů z táborské stanice a svolali se také táborští dobrovolní hasiči.Z ubytovny v Klokotech bylo před příjezdem hasičů evakuováno 24 osob, včetně tří dětí. Nikdo z nich nebyl zraněn.Výše vzniklé škody byla předběžně stanovena na pět milionů korun. Příčina požáru je stále v šetření.

„Děti jsme vytahovali oknem. Navíc lidé, co bydleli nahoře, vůbec nevěděli, že hoří a museli jsme je budit. Také jsme museli vykopnout všechny dveře v prvním patře,“ upřesnil Jan Fuxa.

Společně s policisty postupně evakuovali všechny ubytované osoby – 21 dospělých a tři děti. Bez jejich pomoci by někteří pravděpodobně uhořeli anebo se udusili zplodinami, protože do některých bytů museli vojáci vniknout násilím a oběti vzbudit. V té době již byl objekt poměrně silně zakouřen.

Vojáci pak pokračovali v plnění úkolů při naplánované služební cestě do Žatce.

Ubytovna v Táboře deset dnů po požáru. Škodu hasiči odhadují na pět milionů.
Požár v Táboře připomíná torzo střechy. Lidé z ubytovny nevěří, že šlo o náhodu

Generál Aleš Opata ocenil také několik dalších vojáků, kteří pomohli lidem v nouzi. Jednalo se o nadpraporčici Petru Strejčkovou, která byla svědkyní nehody, kdy tramvaj srazila neopatrnou paní. Společně s příslušníkem Horské služby zraněné ženě ošetřili otevřenou zlomeninu dolní končetiny a rozsáhlou tržnou ránu na temeni hlavy.

Chladné únorové počasí by se určitě stalo osudným staršímu muži, který zkolaboval, když venčil svého psa. Bezvládného těla na poli mezi obcemi Hluboš a Bratkovice si všimli vojáci 13. dělostřeleckého pluku četař Michal Drtil a desátník Miroslav Ritter. Muži poskytli první pomoc, provedli masáž srdce a obnovili jeho životní funkce.