Už v úterý ráno byly v areálu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje v Českých Budějovicích připraveny na okraji parkoviště velké tabule a oranžovobílé kužely. Podle náměstka ředitele Jana Vykouka už byly vytištěné i plakáty na tabule.

Čekalo se jen na odpolední příjezd vojáků, aby se postavily i stany pro hlasování způsobem drive-in, tedy z auta. Je určeno výhradně pro nemocné v izolaci nebo osoby v karanténě kvůli koronaviru. Armáda v celé republice nasadí jako podporu zvláštního způsobu hlasování 1621 vojáků. Podle plukovnice Magdaleny Dvořákové, tiskové mluvčí Armády České republiky, jich bude část stavět volební stanoviště drive – in a zhruba 1000 mužů bude ve dvou rotacích posilovat hlasovací komise. Zapisovatele těchto komisí jmenoval krajský úřad. „Vojáci jsou z jednotek napříč republikou,“ doplnila Magdalena Dvořáková před úterním školením vojáků. Obvyklými volebními dny budou pátek a sobota.

Příslušníci jindřichohradeckého praporu brigády rychlého nasazení připravovali v úterý drive-in volební stanoviště v Českých Budějovicích v areálu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS). V areálu dopoledne rozestavěli dva vojenské stany a připravili dopravní značení.

V okrese České Budějovice odvolí voliči z aut na stanovišti areálu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS) v Českých Budějovicích v Nemanické ulici. David Hocke, mluvčí krajského úřadu, uvedl, že drive-in volby se uskuteční ve středu od 7 do 15 hodin.

Voliči z Českokrumlovska, kteří jsou v izolaci nebo karanténně kvůli onemocnění COVID-19, pojedou ve středu volit na stanoviště drive- in v areálu českokrumlovské Správy a údržby silnic (SÚS). Ta stanovišti poskytla místo, popřípadě poskytne napojení elektrické přípojky a jinou pomoc.

V úterý odpoledne přijeli připravit volební místo a postavit dočasné zázemí pro volební komisi vojáci. Stavba stanu hned vlevo za vrátnicí šla vojákům 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec rychle od ruky. Znovu se na místo dostaví zase, až bude po volbách nutné opět vše sbalit a uklidit.

Voliči, kteří tam přijedou s volebními lístky, nesmí opustit automobil a řídí se pokyny komise pro hlasování, Komise ověří totožnost voliče, a to podle platného občanského průkazu, žádný jiný průkaz či pas nebudou brány v potaz. Komise rovněž ověří, jestli je volič opravdu v izolaci nebo karanténně. Pak teprve bude moci hlasovat.

Při vjezdu do areálu dávejte pozor, neboť se tam pohybuje technika silničářů, ale Slavomír Smieško z SÚS věří, že vše se odehraje bez problémů a v pohodě.

Také ve Strakonicích budou moci volit lidé formou tzv. drive-in v areálu Správy a údržby silnic ve Strakonicích v ulici Radomyšlská. Během úterního dopoledne 29. září zde strakoničtí vojáci zbudovali stan a prostor pro úpravu volebních lístků. Přibližně od 12 hodin byl celý prostor pod neustálým dohledem policie až do středeční sedmé hodiny ranní 30. září.

V Táboře se do přípravy stanoviště krátce po desáté hodině pustilo dvanáct vojáků ze 151. ženijního praporu v Bechyni. V areálu Správy a údržby silnic ve Vožické ulici v Táboře zbudovali dva stany a prostor pro úpravu volebních lístků. Po poledni byl celý prostor pod neustálým dohledem policie až do středeční sedmé hodiny ranní. Podobně jako v Táboře stavěli bechyňští ženisté stany i jinde v republice.

Kudy k volbám: Pokud chcete volit už dnes pomocí tzv. drive-in místa, zamiřte do areálu Správy a údržby silnic v Táboře v ulici Vožická. Areál najdete na kraji Tábora zhruba naproti Brisku ve směru na Mladou Vožici. Areál SÚS Tábor má tyto souřadnice: 49.4143239N, 14.6868931E.

Drive-in

Lidem v karanténě umožní například hlasování z automobilu nebo pomocí speciálního týmu, který v hygienických oblecích přijde za voliči s přenosnou volební urnou.

Mezi voliči však provázejí letošní krajské volby drobné nejasnosti. Desítky lidí už se na krajský úřad v Českých Budějovicích například chtěly předem nahlásit, že si přejí odevzdat lístky zvláštní volební komisi, která bude sestavena z vojáků vybavených speciálními ochrannými prostředky. Podle Aleny Karvánkové z odboru legislativy a vnitřních věcí bude ale tato komise obcházet jen pacienty s koronavirem. A takový volič se zatím na krajský úřad oficiálně neobrátil. „Měli jsme jen jeden dotaz z Dačicka a zatím neoficiální,“ říká ke zvláštnímu způsobu hlasování Alena Karvánková.

Za kým přijde komise

Voliči, kteří jen běžně využívají možnost, aby za nimi přišla komise domů, třeba proto, že se špatně pohybují, se jako obvykle mají nahlásit komisi ve svém obvodu.

Hlasování v krajských volbách začíná už ve středu na takzvaných volebních stanovištích, kde se hlasuje z auta nebo motocyklu. A bez předchozího objednání. Obvyklými volebními dny budou pátek a sobota. Stanoviště drive – in, na kterém lze dnes v Českých Budějovicích volit od 7 do 15 hodin v krajských volbách se nachází v Nemanické ulici 10, poblíž křižovatky s Pražskou třídou v areálu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

„Volič přijede na hlasovací místo, důležité je, že po celou dobu zůstává v autě, nevystupuje. Má zakrytá ústa a nos. Bude mu zkontrolována totožnost pomocí občanského průkazu, pas ani řidičák není přípustný,“ řekl. „Vždy volí voliči podle svého trvalého bydliště v daném okrese. Voliči z okresu České Budějovice budou volit v Budějovicích, táborští volí v Táboře…,“ potvrdil David Hocke. Pokud přijede volič s voličským průkazem, tak voličský průkaz na místě odevzdá. V areálu SÚS, kde jsou rozestavěné dva vojenské stany, budou příslušníci Armády ČR a dva zapisovatelé z krajského úřadu. Komise u přijíždějících ověří, zda je dotyčný v izolaci nebo v karanténě z důvodu onemocnění covid-19. „Všechno bude řídit armáda. Vytvoří-li se kolony vozidel, bude povolána policie.“