Den šestý: Už jedeme zase domů
V pátek večer se školáci z Vodňanky rozloučili s Londýnem, čekala je prohlídka korunovačních klenotů na hradě Tower, výlet lodí po Temži. Pak už nasedli do autobusů a vyrazili k domovu. 
Hned před Eurotunelem měli šoféři první překážku. "Hlásíme tři hodiny zpoždění, v tunelu nejde elektřina," dozvěli se rodiče ze SMS zpráv od svých dětí. Před Eurotunelem zůstala výprava asi od půl desáté do půl jedné v noci. Další cesta jde podle plánu. Poslední zprávy napsala zástupkyně ředitelky Šárka Grabmüllerová před několika minutami: "Máme to do Prachatic 390 kilometrů, za čtyři až pět hodin jsme doma. Ještě nás čeká jedna odpočinková zastávka." Vypadá to, že výprava ze ZŠ Vodňanská by mohla být doma okolo třetí odpoledne. Oba autobusy přijedou na parkoviště k Městskému stadionu. Rodiče, těšte se!

Den pátý: Výlet do Windsoru a Etonu
Čtvrteční ráno zahájili školáci ze Základní školy ve Vodňanské ulici v Londýně opět výukou. Rychle si zvykli na anglické učitele i na to, že při hodinách nezazní česky jediné slovo.
Odpoledne vyrazili na výlet. „Dnes byl opět krásný den, dokonce i sluníčko vysvitlo," vzkazuje do Prachatic zástupkyně ředitelky Šárka Grabmüllerová, která pravidelně posílá zprávy do školy, aby rodiče školáků věděli, jak se mají jejich dítka.
Windsor je nádherný. „Historie na nás dýchala ze všech stran. Hrad je to obrovský a městečko žije pravým britským životem, i když s prvky moderního byznysu," doplnila. Prohlídka chlapecké školy v Etonu byla podle jejích slov kouzelná. „Zvláště pro děvčata byla zajímavá, protože tolik pěkných chlapců na ulicích s vybraným britským stylem hned tak nepotkají," popsala se smajlíkem na konci. Ve uličkách Etonu byly nadšené i děti, jsou totiž plné obchůdků s originálním anglickým zbožím, a tak mnohé z nich roztočily londýnské kapesné.
V pátek měly děti na programu opět dopolední výuku a následovalo předání diplomů. „Hned potom si užily jízdu londýnským metrem," dodala ředitelka ZŠ ve Vodňanské ulici Petra Sandanyová. Doplnila, že odpoledne prachatická výprava vyrazila na návštěvu hradu Tower s britskými korunovačními klenoty. Na prohlídku St. Catherine Docks, Tower Bridge. „Všichni se moc těšili na plavbu lodí po Temži do Greenwiche se zastávkou u čajového klipru Cutty Sark s nultým poledníkem," upřesnila program a pro uklidnění dodává, že: „Po tomto výletu už nasedají do autobusů a vracejí se zpět k maminkám." Návrat výpravy je naplánovaný na dnešek.  

Den čtvrtý: Škola a krásy Londýna
Středeční dopoledne si žáci ZŠ Vodňanská  užili v muzeu voskových figurín, kde kromě královské rodiny potkali další známé osobnosti a sportovce z celého světa. Do dvanácti hodin se děti zase učí anglický jazyk. A pak honem do ulic Londýna. Plán dnešního odpoledne je následující: Návštěva Etonu, v případě možnosti návštěva Eton College – nejstarší soukromá chlapecká škola ve Velké Británii (místo studií princů Williama a Harryho), prohlídka královského města Windsor se zastávkou u víkendové rezidence královny Alžběty II. Windsor Castle.

Den třetí: Výuka v angličtině
Studijní exkurzi Londýna zahájili v pondělí odpoledne žáci ZŠ Vodňanská procházkou po Londýně. „Prožili jsme opravdu krásný den, i když pršelo. Prošli a prohlédli jsme si podstatnou část historických památek. Déšť měl i svou výhodu, v ulicích bylo málo turistů, a tak jsme se nemuseli nikde tlačit a prodírat davy," popsala pondělní odpoledne zástupkyně ředitelky školy Šárka Grabmüllerová. Děti navštívily také 3D kino, které se jim moc libílo.

Londýn nelze nemilovat, většina dětí si město zamilovala na první pohled. Vše je tu pro nás nové, zajímavé a hodně odlišné od našeho maličkého města na Šumavě. Je úžasné na vlastní oči vidět vše, o čem se učíme v hodinách anglického jazyk a zažívat anglicky způsob života.

Večer se žáci z Vodňanky ubytovali u svých anglických rodin. Ačkoli děti z autobusu číslo 2 dorazily do rodin až kolem desáté hodiny večer, v rodinách panuje pohoda. Shodly se, že: „Největší napětí nás čekalo při rozdělování do rodin. Přemýšleli jsme, kde budu bydlet, jaká bude rodina, dům?" Rodiny jsou moc fajn, komunikují, trpělivě vysvětlují. Na procvičení angličtiny je to to nejlepší. „Všechny děti byly dotázány na případné potíže či komplikace v rodinách, vše ze strany dětí bez problémů. Osobně jsem vše ověřila u našich vyučujících, kteří mi tyto informace potvrdili," posílá ředitelka Petra Sandanyová vzkaz netrpělivým rodičům, kteří čekají na každou zprávu z Londýna.

Exkurze žáků v úterý pokračovala výukou. „Do školy šly děti od 9 do 12 hodin," upřesnila ředitelka Petra Sandanyová úterní program. „Žádná čeština, vyučující komunikují jenom v anglickém jazyce, takže musí mluvit. Děti byly sice dost překvapeny, ale daly to," popsala dojmy z výuky Šárka Grabmüllerová.

Po škole děti čekala mňamka – Muzeum voskových figurín Madame Tussaud's. A jako bonus slunečné počasí. O této návštěvě zase zítra. Web aktualizujeme, nové informace najdete také na www.vodnanka.cz nebo na facebookových profilech ZŠ Vodňanská a Prachatický deník.

Den 2: Londýn nepřekvapil, prší…
První skupina už má za sebou první prohlídku Londýna. Prošli jsme za hustého deště celé historické město, viděli jsme Big Ben, Buckingham Palace, Trafalgar Square, Downing Street, Westminster, China Town, Covent Garden, London Transport Muzeum. „Prší, je zima a jsou i takové děti, které do Londýna přijeli bez deštníku či pláštěnky," píše zástupkyně ředitelky a členka londýnské výpravy Šárka Grabmüllerová. 

Obě skupiny se mají za chvíli setkat před Transport Muzeem.

Den první: Odjezd z Prachatic do Londýna
První autobus odjížděl z Prachatic v půl jedné, druhý v půl páté odpoledne. Zprávy z cesty jsou pozitivní. První autobus se do tunelu pod kanál La Manche dostal dnes ve 4.28 hodin ráno a odjel vlakem v 5.30 hodin. Druhý pak čekal na odvoz v 7.50 hodin.

Cesta pod hladinou moře z francouzského Calais do anglického Folkestone trvá 35 minut. „Cesta jde hladce, pan průvodce hraje na kytaru, harmoniku, zpívá a krom toho stíhá podávat zajímavé informace," informuje zástupkyně ředitelky Šárka Grabmüllerová z busu č. 1. „V buse č. 2 je vše v pořádku a nálada je výborná," doplnila ředitelka Petra Sandanyová zprávy od druhé čtveřice učitelů.
Den 1. strávili školáci na cestě. Den 2., tedy dnešek úterý 22. září, si už užijí v královském Londýně. Čeká je pěší prohlídka s průvodcem. Odpoledne se vydají na procházka na Leicester Square, Soo China Town, Covent Garden, návštěva London Transport Museum úchvatná sbírka historických i současných dopravních prostředků, přes Golden Jubilee Bridge k London Eye – projížďka na obřím kole s překrásným výhledem do šedesáti kilometrů. Večer se děti ubytují v rodinách v Londýně.
Děti z Vodňanky se ze studijní exkurze vrátí v sobotu pozdě odpoledne, ale i naši čtenáři s nimi Londýn projdou. Další zprávy z britských ostrovů očekáváme a každý den budeme přinášet z jejich pobytu. Ve čtvrtečním vydání Prachatického deníku se dozvíte, jak si děti užily prohlídku Londýna.