Na Teplé Vltavě počasí zastavilo splouvání letos jen na dva týdny.
Nová pravidla
Od prvního května platil nový Návštěvní řád Národního parku Šumava, který se rodil jen velmi složitě. Důvodem diskuzí mezi Správou a obcemi na území národního parku bylo především splouvání Vltavy a specifická omezení a povinnosti. „Princip splouvání je pro řeku Vltavu limitován obdobím, výškou hladiny, registrací i povoleným počtem lodí, které mohou splouvat. Úsek řeky od Borových Lad až k Polce bylo možné splouvat jen o víkendech v období od 15. března do 31. května, další úsek od Lenory k Soumarskému mostu byl vodákům přístupný od 1. května do 31. října,“ vysvětluje Jana Zvettlerová ze Správy.
Úsek od Soumarského Mostu k Pěkné bylo možné splouvat v květnu jen o víkendech za předpokladu povinné registrace vodáků a při výšce hladiny od 50 do 61 cm. „Počet plavidel byl regulován na 100 denně. Od 1. června do 31. října bylo povoleno splouvat celý týden při stejné výšce hladiny s denním maximem 100 registrovaných plavidel. Z Pěkné do Nové Pece se splouvalo ve stejném období bez omezení,“ uvádí Zvettlerová.
Zájem byl velký
I přes počáteční technické chyby si na internetový registrační systém vodáci rychle zvykli. Kromě toho se mohli registrovat přímo u nástupního místa na Soumarském Mostě.
„V databázi bylo učiněno celkem 4038 záznamů, z toho je celkově 2340 zaplacených registrací za loď. Za registrační poplatky bylo vybráno 570 000 korun bezhotovostně a 190 000 korun v hotovosti. Registrovaným se z této částky vrátilo zhruba 350 000 korun, když byla registrace zrušena u více než 1400 lodí z důvodu nadlimitního stavu hladiny řeky. Možnost vlastního zrušení využilo 257 přihlášených. Vybrané finanční prostředky budou investovány do vodácké infrastruktury, například do oprav nebo úprav nástupních míst pro vodáky,“ shrnula výsledky Zvettlerová.
„Podle mého názoru se režim osvědčil. Významně zklidnil celou letní sezónu na řece, zvýšil kvalitu ochrany jejího ekosystému a zlepšil poznávací zážitky hostů NP Šumava na této řece,“ zhodnotil letošní léto na Vltavě ředitel Správy František Krejčí.