Neděle

Ve Strunkovicích nad Blanicí vytrvalý déšt, který přišel v noci 27. června, zaplavil dvacet pět domů. Ve tři hodiny ráno tak začala evakuace. Voda v domechstále zůstavá.Kolem třetí hodiny ráno musela být většina z rodin evakuována do místního kulturního domu, ostatní jsou u příbuzných. Strunkovičtí nutně potřebují čistící prostředky, kolečka či napříkladstěrky. Někteří obyvatelé začali odstraňovat škody, ale voda se jim stále hrne zpět. "Před třemi lety jsem koupil barák, rok a půl ho rekonstruuji a teď mi to vzala voda. Koberce vyhodím, to je jasný, tady jsem měl ložnici a nábytek snad něco vydrží. Zatím vytírám na hrubo, víc to nemá smysl," říká Josef Edelman ze Strunkvoic nad Blanicí. Jeho dům není nejzasaženější, domy v těsné blízkosti řeky jsou vody plné. Vladimír Kubát, kterému se při první vlně po zahradě proháněly kachny, už ani nekomentuje, kolik vody v domě má. Také další z obyvatel, který ve čtvrtek sledoval, jak přibývá voda, jen bezradně říká, že tohle je katastrofa. "Mám vytopený barák potřetí, zase vyhodím nábytek a zase koupím nový," říká další z obyvatel Strunkovic. "Já už neříkám nic, když jsem si myslel, že už to vypadá nadějně, přišlo tohle. Už i černý humor mi došel," říká vyčerpaněmístostarosta Rudolf Toušek. Stejně jako starosta, hasiči a další desítky oyvatel od úterka v podstatě nespí.

Ve Vimperku vytekla řeka Volyňka z koryta, což poškodilo místní komunikace. V současné době se tok řeky již podařilo vrátit zpátky do původního koryta. V tuto chvíli se Vimperští snaží odklonit proudyod místní fabriky, jinak by hrozilo její zatopení. "Na Fišerce stojí voda a řeka se vylila v parku, kde postavili v noci u garáží stěnu, aby voda netekla do Kulturního domu Cihelna a do panelových domů. U Vyškovic je poškozený kus nově opravené silnice a vážná situace je i u Sudslavické lípy. Z Vimperka na Čkyni je silnice uzavřená pro nákladní dopravu a podobně," popsal ranní situaci ve Vimperku a v okolí jeden z obyvatel města Roman Hajník.

"Čistírny odpadních vod ve Volarech, Prachaticích, Strunkovicích nad Blanicí, Husinci a Vlachově Březí jsou zcela zatopeny a odstaveny. Přístup ke strunkovické čistírně už nebyl možný ve čtvrtek, situace se ale nyní podstatně zhoršila," informovala tisková mluvčí Vodovodu a kanalizací Jihočeského kraje Renáta Kollarczyková.

U benzínové pumpy ve směru z Prachatic na Žernovice v poledne řídí provoz policisté, voda z polí se totiž hrne po silnici. Nedělní ráno bylo i v Prachaticích plné vody. Ta byla v podstatě od Fefrovského rybníku až k autobusovému nádraží. Viadukt ve směru na Český Krumlov je plný vody, po obchvatu se kolem deváté hodiny ráno nedalo jet vůbec, panely zde sváděly vodu. Hřiště v Primátorské ulici nápor sice vydrželo, stejně jako chodík, ale všude se valí voda.

"Nejhorší situace v Netolicích nastala v půl páté ráno, kdy za půl hodiny hladina místního potokastoupla o půl metru. V pět hodin ráno tak dosáhla třetího povodňového stupně. Nyní už asi tři hodiny klesá a pokud nezačně znovu pršet, tak by závažnější problémy již neměly nastat. Pokud by hladina začala opět stoupat a dostala se znovu na třetí stupeň, museli bychom evakuovat obyvatele z ulice Českobudějovická. Od půlnoci jsou k dispozici místní hasiči, kteří zasahovali například v Krtelích. Pytlovat museli v Podeřištích. Škody ale voda nezpůsobila," zhodnotil netolický starosta Oldřich Petrášek. V Podeřištích jsou ale také pod vodou. Navíc se voda dostává pomalu až na komunikaci z Netolic do Podeřišť, voda pod mostem u Netolic už téměr přetéká na komunikaci. Ve starém městě sice domy pod vodou nejsou, ale i tak se nejedná o příjemný pohled.

V obci Čkyně se situace příbližilá téměř té, kterou místní zažili při povodních v roce 2002. Řeka Volyňka zatopila šest domů a jednu z místních firem. "Obyvatelé byli evakuováni, ale v současné chvíli jsou již zpátky a uklízí škody. Voda již klesla zhruba o metr. Naposledy při povodních voda vzala i místní základní školu. Tehdy jsme zde vytvořili protipovodňovou zábranu, která se nyní osvědčila. Voda se proto do školy nedostala. V tuto chvíli ještě nemůžeme odhadnout škody na obecním majetku," zhodnotil starosta obce Čkyně Stanislav Chval.V obci Čkyně zaznamenal od pondělí dodneška celkem 195 mm srážek na metr čtverečníobyvatel obce Josef Beneš. "Odpovídá to stejnému množství jako před 7 lety. Z toho jen za dnešní noc napršelo 65 mm, což je značné množství a zvláště vzhledem k tomu, že půda je již nasáklá a řeky tak daleko citlivěji reagují i na mnohem menší množství srážek. Pro srovnání například na Churáňově za dnešní noc naměřili jen 30mm srážek," uvedl Josef Beneš.

Husinecká přehrada vypouští v současné doběšedesát tři kubíků vody, přítok je padesát čtyřikubíků.Objevují se fámy o tom, že na přehradě jsou trhliny. To se však nezakládá na pravdě.

Policejní budíček ve čtyři hodiny ráno čekal obyvatele kempu v Horní Vltavici. Hlídka totiž přišla s upozorněním, že voda co nevidět zalije jedinou přístupovou cestu a je tedy třeba vyvézt ven auta.
“Bylo to opravdu na poslední chvíli, protože v pět již byla silnice více než půl metru pod vodou. Auto jsme vyvezli do vsi a při kolektivním vaření kávy jsme sledovali, jak se voda blíží k chatkám,” popsala ranní probuzení Iva Stolaříková ze Vsetína, která je zde na kůrovcové brigádě. Vděčnost policii vyjádřil rovněž správce kempu Jaroslav Mach, který na druhou stranu nešetřil kritikou do řad ostatních složek.
“Policie byla jedinná složka, která nějak reagovala. Našim hasičům nikdo nezavolal, že v noci nastala kritická situace, aby byli v pohotovosti. V obci byli tedy všichni v klidu a o zatopeném kempu nevěděli. Někde nahoře tedy selhala komunikace,” rozčiloval se kempař Jaroslav Mach, sám dobrovolný hasič. Voda se naštěstí zastavila pět centimetrů před vstupem do chatek a tak škody nejsou zas tak velké, ikdyž moc radosti voda nenadělala. “V tahu je veškerá příprava na sezónu. Nově vybudované hříště, lavičky, dětský koutek. Hromady práce je v pryč,” posteskl si Jaroslav Mach. Útěchou může být reakce vltavického sboru dobrovolných hasičů, kteří se již přihlásili s pomocí při pracech na odstranění vodou způsobených škod.

V Husinci je úplně pod vodou místní hřiště, opakuje se tak situace z roku 2002, v obci Újezdec už obyvatelé od včerejšího večera počítají škody, voda se dostala i do domů ve Tvrzicích.

Pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny v Prachaticích je pod vodou. Bude proto zítra uzavřena.

V Lenoře a v Chlumubyl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Povodňová situaci na jihu Čech si vyžádala vyhlášení stavu nebezpečí.
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola stav nebezpečí vyhlásil dnes v 10:00 pro obce s rozšířenou působností Písek, Prachatice, Strakonice a Vodňany. Trvat bude až do půlnoci 5. července.

Železniční trasa směrem z Prachatic na Vodňany byla dnes od šesti hodin ránoaž do čtvrt nadvě odpoledne uzavřena. V současné době je již provoz obnoven.

V noci ze soboty na neděli byly evakuovány asi dvě desítky obyvatel Husince. "Ti přespali v evakuačním středisku, tedy v tělocvičně místní základní školy. V devět hodin ráno se pak postupně vraceli do svých domovů, a to kvůli bezpečnosti za doprovodu buď policisty, nebo jednoho z hasičů," informoval starosta Husince Robert Klesner.

V Dětském domově v Žíchovci museli o půl noci evakuovat děti do místní školy. Mají však odpojený plyn, a proto jim chybí teplá voda.

Pátek

Zcela zatopena byla čistírna ve Strunkovicích nad Blanicí, v současné době není možné se k čističce odpadních vod dostat autem. „I pěšky hrozí riziko,“ upozornila tisková mluvčí Vodovodů a kanalizace Jihočeského kraje Renáta Kollarczyková.
„Hladina vody se opět zvedla, což zapříčinily čtvrteční bouřky. Dle mých posledních informací je přítok asi čtyřicet kubíků vody,“ sdělil strunkovický místostarosta Rudolf Toušek se slovy, že včera dopoledne bylo asi o deset centimetrů vody méně, než tomu bylo v tu nejhorší chvíli.
„Každou chvíli už musí voda začít kulminovat a samozřejmě záleží na tom, aby už nepršelo. Škody voda nenapáchala, situaci stále moniturujeme,“ dodal místostarosta.
Situace se poměrně zklidnila v Netolicích. „Dnes už je klid. Voda přestala stoupat, nejhorší to bylo ve čtvrtek, kdy hladina Netolického potoka dosáhla druhého povodňového stupně,“ informoval včera netolický starosta Oldřich Petrášek.
Prachatická čistička odpadních vod svůj provoz neomezila, dešťovou vodu zadržovaly nádrže. „Voda z Živného potoka zde kulminovala v noci ze středy na čtvrtek, nyní opadává a chod čistírny již neohrožuje,“ informovala tisková mluvčí se slovy, že zaplaveny byly některé menší nátokové nádrže, což ale žádné škody nezpůsobilo.
„Vše se zvládá, akorát kvůli velkému nátoku vlastně balastní vodu čistíme vodou čistou. Prachatice jsou nyní zásobovány ze sta procent vodou z Římovské přehrady,“ zmínila se tisková mluvčí Kollarczyková.
Jinak tomu je ale v Husinci. „Čistírnu v Husinci jsme odstavili spíše preventivně, a to z důvodu obavy z vylití hráze Husinecké přehrady,“ doplnila tisková mluvčí Renáta Kollarczyková.

Čtvrtek

Koutky úst, které se jen velmi zvolna zvedají vzhůru, když se mraky proderou první sluneční paprsky. „Tak co, Rudo, už to bude dobrý?“ ptají se obyvatelé Strunkovic nad Blanicí svého místostarosty. Ten se ale ještě dopoledne bojí být příliš optimistický. Noc strávil obcházením obce a monitorováním situace, stejně jako řada místních dobrovolných hasičů. Když totiž v půl sedmé večer v úterý začala jít voda z Husinecké přehrady přepadem, okamžitě se zvedla i Blanice a obyvatelé pod přehradou napjatě sledovali, kde a jak moc vystoupí z břehů. „Napište tam, že to hasiči opravdu zvládli,“ upozornňuje obyvatel městysu Antonín Pudivítr.
Nejhorší situace je ve Strunkovicíh na místním hřišti. Do toho na jaře Strunkovičtí investovali osmdesát tisíc korun na provzdušnění, nyní na něm stojí voda. „Bojíme se, že nám uhnijí kořínky trávy a bude zase vymalováno,“ povzdychne si místostarosta Rudolf Toušek.

I přesto, že se vydatný déšt ve Strunkovicích nad Blanicí pěkně vyřádil, obyvatelé obce jsou poměrně klidní. Je vidět, že jsou na podobné situace zvyklí. "Kdybych to měl srovnat s povodněmi v roce 2002, je to úplně o něčem jiném. Tohle ještě tolik vody není," zhodnotil jeden z obyvatel obce. Vladimíru Kubátovi, který bydlí v blízkosti místního hřiště, déšť zaplavil celou zahradu. Nyní se po ní spokojeně prohánějí kachny. "Mám i zatopený sklep. Na zahradě by ale větší škody vzniknout neměly. Nedá se nic dělat, počkám, až to uschne," zhodnotil situaci. I přesto, že se k řadě domů u místního hřiště voda nedostala, obyvatelé jsou v pozoru. "K domům jsme dali pytle s pískem. Připraveným štěstí přeje," popisoval s úsměvem místostarosta. V jeho očích však byla vidět velká únava, zároveň však velké odhodlání. "Za poslední dva dny jsem naspal zhruba pět až šest hodin. Ďéšť nám dává zabrat," dodal Rudol Toušek.

V dopoledních hodinách dosáhla hladina Netolického potoka druhého povodňového stupně. „Od rána voda o dost stoupla, hladina byla rozhodně vyšší, než tomu bylo ve středu večer,“ zmínil se k povodňové situaci v Netolicích starosta Oldřich Petrášek.
Místním obyvatelům ale voda škodu nenapáchala. „Škody na majetku zatím nezpůsobila,“ podotkl včera dopoledne starosta Petrášek.
Situace byla o něco horší v oblasti mlýna, který se nachází právě u potoka. „Zde šla voda opravdu skoro už přes práh,“ dodal Petrášek.
„Mě osobně voda nijak nezasáhla. Dnes už to ale vypadá, že se počasí uklidní a že snad už přestane pršet,“ zmínil se včera jeden z obyvatel Netolic.
Naopak v Těšovicích byla v dopoledních hodinách poměrně klidná a začaly se i zde objevovat první sluneční paprsky. Přílehlý dům u řeky Blanice, který před sedmi lety zásadním způsobem poškodila voda, tentokrát zůstal bez újmy. Voda se neustále držela v korytě.
Čistička odpadních vod v Prachaticích svůj provoz neomezila, dešťovou vodu zadržely nádrže. „Jinak je tomu ale v Husinci, kde jsme čističku odstavili,“ poznamenala Renáta Kollarczyková z Vodovodů a kanalizací jižní Čechy těsně po obědě. Strunkovická čistička odpadních vod musela naopak v odpoledních hodinách zastavit provoz.

Navzdory příznivým zprávám ze včerejšího dopoledne začala večer přehrada upouštět přepady. Ani dnes ráno se situace nezměnila, přítok je jedenatřicet kubíků vody, odtok o půl kubíku méně. Zatím nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho ještě bude voda z přehrady odváděna přepady. V tuto chvíli ale přítok stagnuje. Škody mají už nyní ve Strunkovicích nad Blanicí na místním hřišti, podle informací Deníku pak voda zasáhla stodolu na Bavorovsku. Blanice tak v místě z Husince dostala třetí povodňový stupeň, ten zůstává i na Zlatém potoku. Podedvorský a Blanický mlýn už ke třetímu povodňovému stupni nedosahují.

Středa

Blanice v Blanickém mlýně i v Podedvorech těsně před třetí hodinou odpolední klesla, třetí stupeň byl změněn na druhý. VHusinci zůstává hladina vody na 96 centimetrech, u vodoměru je hranicí pro vyhlášení prvního stupně 95 centimetrů. Jediný Zlatý potok ještě o centimetr převyšuje hranici třetího stupně. Stačí, aby voda o centimetr a půl klesla a také se dostane na druhý povodňový stupeň.

Třetí povodňové stupně i po třinácté hodině zůstávají na Podedvorském a Blanickém mlýně a na Zlatém potoce. Fámy, které se začaly už kolem poledne objevovat, že Husinecká přehrada je přeplněná a obce pod ní už "plavou" není nejsou podle operačního střediska krajských hasičů pravdivé. "Přestává pršet a hladina v přehradě lehce klesá," poznamenal operační. Podle informací z Povodí Vltavy se zatím čeká, jak se situace bude vyvíjet. Původní předpoklad, že kolem 14. hodiny bude voda v přelivech a začne se s upouštěním, se zatím nepotvrzují, a tak všichni s odpouštěním vyčkávají. Z přehrady tak odtéká 15 kubíků vody za vteřinu.

Tři třetí povodňové stupně platí dnes ráno na Blanici. Podedvorský i Blanický mlýn hlásí trojku, stejně pak i Zlatý potok. Na Netolickém potoce zůstává druhý stupeň, první je pak na Blanici v Husinci, v Lenoře a v Chlumu. Na Blanickém mlýně začala voda stoupat po plůnoci, nyní se zdá, že hladina opět klesá. Husinec má první stupeň na hranici, stačí, aby voda o centimetr klesla a bude bez bělosti.

Úterý

Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen krátce po třinácté hodině na Podedvorském a Blanickém mlýně. Na řadě dalších potoků a řek na území regionu už je vyhlášen druhý povodňový stupeň. "Ještě teď byla v Hracholuskách na Zlatém potoce jednička a už jsme vyhlásili druhý povodňový stupeň," informovali na krajském operačním středisku hasičů. Ve čtyři hodiny odpoledne se situace opět změnila a na Zlatém potoce byl vyhlášen třetí povodňový stupeň, a to podle českého hydrometeorologického ústavu v místech u Vitějovic. A v devět hodin večer přišla další změna, třetí povodňový stupeň zůstával na Podedvorském mlýně a na Zlatém potoce, Blanický mlýn klesl na druhý stupeň. Ten byl ale navíc vyhlášen i na netolickém potoce, první povodňový stupeň pak byl v Lenoře.

Jako téměř první se s nesnázemi setkali motoristé v prachatické Krumlovské ulici, kde voda zůstala na vozovce. "Technické služby tam proto nainstalovali dopravní značení se sníženou rychlostí," informoval ředitel prachatického územního odboru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Milan Raba. Už před obědem ale řidiči neprojeli například k čistírně odpadních vod, kde se Živnýpotok vylil na silnici. Další problémy pak následovaly na Fefrovském rybníku, voda se totiž vydala jinou cestou, než by měla, je v tuto chvíli naplněný. Na místě jsou v tuto chvíli strážníci městské policie společně s jednatelem městských lesů.

V kempu na Soumarském mostě chybí jen pět centimetrů k tomu, aby Vltava zase udeřila. V místním kempu se totiž potýkají s tím, že se jim vylévá z břehů do tábořiště, v zimě je zase trápí ledové kry. "Teď trochu přestává pršet, uvidíme, jak to bude vypadat zítra. Doufáme, že tentokrát se obejdeme bez zaplavených břehů," uvedl za provozovatele zdeněk Oubrecht. I tak se ale v podvečer Vltava z koryta podle informací Deníku vylila.

Ve Strunkovicích nad Blanicí začal krátce po obědě místostarosta Rudolf Toušek uvažovat, zda nemá přivolat na pomoc hasiče. Voda se totiž vylila u hřiště a podle něho je ve Strunkovicích hned několik míst, kde hrozí, že by mohla voda poničit majetek městysu nebo jeho obyvatel.

V Nových Hutích už se z koryta vylil potok Vydří, Horní Vltavice pro změnu hlásí, že chybí dvacet centimetrů k tomu, aby se voda z Vltavy vylila do kempu.

Podle tiskové mluvčí Povodní Vltavy Petry Krainové nikde nehrozí v souvislosti s Husineckou přehradou problémy."V současné chvíli je přítok vody pětatřicet kubíků, odtok pak je osm kubíků, přičemž rezerva je ještě sedm kubíků do maxima. Přítok se ale začíná snižovat. Samozřejmě záleží na tom, jak se bude dále počasí vyvíjet," upřesnila Petra Krainová.

Uzavřena je od 13.15 hodin Mlýnská ulice v Prachaticích. Obyvatelé z této ulice na informaci, že Fefrovský rybník je plný, říkají, že je zřejmě čekají perné chvilky. Podle všeho ale hladina v potoce u místního mlýna klesla oproti 11. hodině dopolední asi o 30 centimetrů.

"Doufám, že se nebude opakovat podobná situace z roku 2002. Voda neustále stoupá, ale zatím naštěstí neohrožuje obyvatelé obcí a podobně. Byl jsem se podívat u Blanického mlýna a situace se neustále zhoršuje," zhodnotil starosta Zbytin Antonín Poskočil.

Volyňka ve Vimperku je rozvodněná, nicméně přímo ve městě vzhledem k vysokýmbřehům vylitím nehrozí.

"S deštěm se potýkáme od rána. Hasiče jsme zatím ale povolávat nemuseli. Prší sice soustavně, ale nijak razantně. Vltava je proto do těchto chvil klidná," zhodnotila místostarostka obce Borová Lada Monika Erhartová.

Také Netolické vydatný déšť pěkně potrápil. "Na hrázi rybníka Mnich na Netolickém potoce jsme už muselizačítvodu upouštět. Nyní již snad bude vše v pořádku. Prší totiž podstatně méně. Pokud se počasí výrazně nezhorší, ohrožení nás nečeká," zhodnotil starosta Netolic Oldřich Petrášek.

Ze stanů do chatek se přestěhovali obyvatelé hornovltavického kempu. Voda již zalila centrální ohniště, nicméně podle správce Jaroslava Macha jsou chatky natolik vysoko, že jim zatopení nehrozí. Záludnost zdejšího kempu je však v tom, že jediná příjezdová cesta je zároveň nejnižším místem areálu a je tedy první pod vodou.