11.12 hodin: Hladiny řek na Prachaticku klesají. Druhý povodňový stupeň je sice stále hlášen na Zlatém potoce poblíž Hracholusk, ale na ostatních místech voda klesla na stupeň první. Poslední předpovědi upozorňují na setrvalý stav, případně hlásí další pokles.

10.15 hodin: V kempu v Horní Vltavici v noci evakuovali jeden obytný přívěz, který parkoval přímo na břehu. "Jeho majitel musel popojet k mostu, kde přenocoval. Teď už jde voda dolů. Žádné škody nemáme," konstatoval před chvílí správce kempu Jaroslav Mach.

9.25 hodin: Poslední měření v devět hodin ráno ukazuje na zvyšující se průtok řeky Blanice v Husinci. Tam se voda zvedla na 92 centimetrů. Předpovědi řídkají, že bude dále stoupat. Do prvního stupně - bdělosti jí chyběly centimetry tři. V devět hodin ráno dosáhl II. stupně Zlatý potok v Hracholuskách. Je na 107 centimetrech, když limit pro druhý stupeň je 105.

O něco horší je situace na Blanici v Podedvorech. Tam se hladina od rána zase zvýšila na druhý stupeň a vodě chybí 8 cem do dosáhnutí stupně třetího. Uklidnila se ale Volyňka v Sudslavicích. Tam je vše opět v normálu. Na rpvní stupeň se dostal také Bezdrevský potok v Netolicích a v této chvíli je jeho výška 169 cm. Limit pro první stupeˇpřekročila ještě Teplá Vltava V Lenoře. I tam je hlášen setrvalý stav.

8.20 hodin: Voda ve všech řekách na Prachaticku zase zklesla. I tak ale ještě v noci objížděl starosta Záblatí obvytele obce a upozorňoval je na možnost záplav. "Zatím voda žádné škody nezpůsobila," zkonstatoval ve čtvrtek ráno. Druhý stupeň povodňové aktivity se drží pouze na řece Blanici na Blanickém mlýně. Zatím hlásí hydrometeorologové setravalý stav. To se ale může s deštěm během několika málo minut změnit.

0.17 hodin: Hladina Blanice se opět zvedla. Na Blanickém mlýně je o půlnoci řeka na 171 centimetrech, za poslední hodinu se zvýšila o 9 centimetrů. V tuto chvíli jí chybí do třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, pouhých devět centimetrů (III. stupeň začíná ve chvíli, kdy voda dosáhne 180 cm). V Blanickém mlýně protéká 23,4 metrů krychlových za vteřinu.

Druhého stupně dosáhla Blanice v Podedvorech, když výška hladiny překročila limitních 140 centimetrů. Přesně má 148 cm s průtokem 42,5 metrů krychlových za vteřinu. To znamená, že se od jedenácti hodin hladina zvýšila o 13 centimetrů.

Ve stavu bdělosti stále zůstává Zlatý potok v Hracholuskách. Výška je 96 cm. Od předešlého měření se o jeden centimetr zvedla také hladina Blanice v Husinci. Do stavu bdělosti se dostala s půlnocí také Volyňka v Sudslavicích, která překročila limit o pět centimetrů. Na vyhlášení prvního stupně totiž potřebuje 85 centimetrů vysokou hladinu. Meterologické záznamy další zvyšování hladiny. Vytrvalý déšť z Moravy se žene do Čech.

23.15 hodin: Právě v tuto chvíli byl zveřejněn údaj o výšce řeky Blanice v Podedvorech. Zatím je 135 centimetrů s předpokladem na další zvýšení, do druhého stupně, tedy pohotovosti vodě chybí pouhých pět centimetrů.

23.10 hodin: Druhého stupně v jedenáct hodin dosáhla hladina Blanice na Blanickém mlýně. Její výška je 162 centimetrů. Od deseti hodin, kdy ČHMÚ zveřejnil informace naposledy se výška hladiny zvedla o 11 centimetrů.

22.58 hodin: V Prachaticích vyrazili do terénu městští strážníci. Kontrolují Živný potok, který protéká městem a už v přechozích letech voda v ně m napáchala pořádnou paseku. Noční služba tak čistí česla pod Lázněmi, u plaveckého bazénu a u Knížecího pivovaru. Snaží se předejít případnému zablokování průtoku vody a jejímu vylití. Lidé, kteří bydlí na sídlišti Pod Lázněmi ale sami hlídají, co zase voda udělá. Vzpomínají na loňský červen, kdy jim Živný potok zalil zahrady a některým i sklepy. Ve městě pak poničila chodníky, silnice a kanalizaci. Škoda byla nakonec v řádech milionů korun.

22.10 hodin: Výška vody na Blanickém mlýně byla při posledním měření v deset hodin večer na 151 centimetru. Přitom limit pro I. stupeň je 120 centimetrů. Na druhý pak stačí centimetrů 160. V Podedvorech je výška hladiny vody na 127 centimetrech. Do II. stupně musí dosáhnout sto čtyřiceti centimetrů.

Bdělost je vyhlášena také na Zlatém potoce v Hracholuskách, když tam hladina potoka vystoupala dva centimetry nad limit. Zatím v normálu je Blanice v Husinci - kde je hlášen normální stav.

Podle hlášení českého hydrometeorologického ústavu ale bude voda stále stoupat. Výstraha pro jižní Čechy platí až do čtvrtečního podvečera - přesně do 18. hodiny.


1. Stupeň povodňové aktivity - SPA (bdělost)
2.SPA (pohotovost)
3.SPA (ohrožení)
3.SPA (extrémní ohrožení)