Lidé z prachatického ČEVAKu v uplynulém týdnu zkontrolovali Živný potok poté, co měli dobrovolníci podezření, zda do něho někdo nevypouští odpad napřímo. Podezření se nepotvrdilo, nepořádek se zřejmě do potoka dostal po čtvrteční bouřce odlehčovacími rourami. Roura, kterou dobrovolníci našli, je odvodnění dvora bývalého okresního bytového podniku. „Slouží na dešťovou vodu, v tuto chvíli je v pronájmu," poznamenala Jitka Kramářová, tisková mluvčí společnosti ČEVAK. Injekční stříkačky, které se ve vodě také objevily, ale zřejmě nepřinesla kanalizace. „S tím se u nás na čističce nesetkáváme, pokud by je někdo hodil do odpadu, rozhodně by se k nám dostaly," uvedl František Tomčány, vedoucí prachatického střediska ČEVAK.


Hlavně Pavla Zelenková, členka prachatického spolku Živá vila a jedna z dobrovolníků, kteří se pustili do čištění Živného potoka, kroutí hlavou nad tím, co všechno se v potoce objevilo. Připouští, že stříkačky mohl někdo do vody klidně hodit. „Další odpad už ne. Prošla jsem potok až k lázním a nepořádek stejného druhu se v něm objevuje už od Krumlovské ulice. Své zjištění jsem proto předala odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích," řekla.


Živný potok je vlastnictvím Povodí Vltava. „Platí taková gentlemanská dohoda, že po větších deštích břehy, kde ústí odlehčovací roury, čistíme," ujistila Jitka Kramářová.


Ne všechno, co v Živném potoce plave a přitom do něho nepatří, pochází z kanalizace. Některý nepořádek do něho zřejmě lidé i vyhazují. Při úklidu potoka od mostu v Nádražní ulici dobrovolníci našli i pytle po některé z povodní.


Fakt, že ve vodě našli i mnohem hezčí úlovek, Mihuli říční, svědčí o tom, že voda sama o sobě špinavá není. Voda ve čtvrtek dopoledne už nepřipomínala tu, která tekla při úklidu. „Po bouřce nebo větším dešti je voda v potoce zakalená," uzavřel František Tomčány.