Jenže, na některých místech to prostě ještě možné není. Voda zcela neopadla, nebo sice opadla, ale nevyschla.
„Pořád teče hodně vody," říká starosta Netolic Oldřich Petrášek. Obyvatelé, kteří byli zasaženi povodněmi, už se podle něho do práce pustili, město samotné zatím jen do dílčích, protože je vody pořád dost.
„Oproti předchozím povodním obyvatelé nejsou tolik vytopení. Zasáhlo to především jejich sklepy. Těm, kteří potřebují, jsme zapůjčili vysoušeče, většina z nich říká, že pomoc nepotřebuje. K jednomu z domů jsme posílali kontejner," vypočítal Oldřich Petrášek.
To, co bylo možné, už mají ve Strunkovicích nad Blanicí uklizené.
„Tam, kde je pořád voda, nás to teprve čeká. Hřiště bude pod vodou minimálně do soboty, takže tam ještě nemůžeme. Vytopených domů bylo v uvozovkách málo a v nich se obyvatelé pustili do úklidu okamžitě, jakmile voda opadla. Někde se odčerpává ze sklepů," uvedl starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka.
Podle jeho slov se do pořádného odstraňování následků budou moci dát až ve chvíli, kdy všechna voda opadne.
V Husinci jsou na tom v podstatě stejně.
„Tam, kde potřebujeme uklízet, pořád teče voda. Do té doby se do ničeho moc pouštět nemůžeme. Hřiště, které voda vzala pořádně, už máme zmapované a zajištěnou jeho nejnutnější opravu, aby nedošlo k dalším škodám," poznamenal starosta Husince Ludvík Friedberger.
Podle jeho slov je nyní trápí fakt, že mají poškozenou kanalizaci, podle všeho to navíc vypadá, že v úseku, který vede pod dnem řeky.
„Tam ale teď nic nezmůžeme. Musíme počkat, až se vše zklidní a bude protékat méně vody," vysvětlil Ludvík Friedberger se slovy, že voda vymlela i silnici a na to, až vyschne, čekají i samotní obyvatelé.