Mimo jedné čističky odpadních vod už se podařilo ČEVAKu zprovoznit všechny, které má ve své správě.


„Zatím musela zůstat odstavená čistírna odpadních vod ve Strunkovicích nad Blanicí. Na té budeme mít asi největší škody z regionu," řekl vedoucí provozu ČEVAK Prachatice František Tomčány. Podle jeho slov byla včera uvedena do provozu ČOVka v Husinci, která musela být po povodních odstavena. „Vše jsme vyčistili, opravili česle a udělali další nezbytné opravy, takže jsme ji mohli opět zprovoznit," potvrdil.


Na to, až bude čistička v provozu, čekal i starosta Husince Ludvík Friedberger. Podle jeho slov je nyní trápí fakt, že mají poškozenou kanalizaci, podle všeho to navíc vypadá, že v úseku, který vede pod dnem řeky. „Budeme tam asi muset udělat kamerovou zkoušku. Jenomže teď je tu ještě tolik vody, že tam nemůžeme," říká starosta.


Podle všeho by mohli Husinečtí vědět více ve chvíli, kdy se Povodí Vltavy pustí do bagrování koryta řeky, aby z něj dostalo nánosy nepořádku, který se tam při povodních dostal. „Tam ale teď nic nezmůžeme. Musíme počkat, až se vše zklidní a bude protékat méně vody," vysvětlil starosta Ludvík Friedberger.


Dodal, že spuštění čističky je pro obec samozřejmě zásadní. „Obsluha se tu postarala, takže se to zřejmě obejde bez větších škod," doplnil.


Čističky, které spadají pod ČEVAK Volary jsou v provozu všechny. „Žádná z nich už není odstavená," potvrdil vedoucí volarského provozu Josef Liška. Do provozu už byla dána i ČOVka v Netolicích.


„Jsme i nadále v kontaktu s ČEVAKem. Dnes jsme měli další jednání, v nejbližší době se chtějí pustit do čištění nátoků. Problém je, že je tu pořád voda, musíme počkat na to, až opadne," říká starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka. Podle jeho slov budou rádi, až začne čistička opět fungovat. „Nakolik je poškozená, to se teprve ukáže," doplnil Karel Matějka.