Splutí přibližně šestnácti kilometrů Vltavy ze Soumarského mostu do Pěkné bylo včera opět zakázáno. Na vodu podle slov Jana Dvořáka, mluvčího NP Šumava, mohou v takových případech, kdy hladina Vltavy na Soumarském mostě klesne pod stanovenou minimální výšku, pouze v úseku z Lenory na Soumarský most. Hladina vody byla ještě včera pod stanoveným limitem. „Vodáci se mohou nalodit zase v Pěkné a dojet do Nové Pece a dál na Lipno,“ upřesnil Jan Dvořák. Měření se provádí každé ráno v osm hodin.

Podle aktuálních údajů je nyní splouvání od Soumarského mostu povoleno. Před osmou hodinou byla výška hladiny sice jen těsně, ale přece jen nad minimem, když dle údajů z měřicí stanice byla 50,6 centimetru. Takže vodáci to měli tentokrát s oním pověstným chlupem.

Ilustrační fotoZdroj: Deník/Miroslav Fuchs

Limity splouvání:
- úsek Lenora – Soumarský most 45 centimetrů
- úsek Soumarský most – Pěkná 50 centimetrů

Splouvání Vltavy, úseky:
Borová Lada – Polka: 8,3 km, čas 2 hodiny (splouvání povoleno).
Polka – Lenora: 12 km, čas 3 hodiny (neregulováno).
Lenora – Soumarský most: 6,3 km, čas 1,5 hodiny (splouvání povoleno).
Soumarský most – Pěkná: 16,5 km, čas 4 hodiny (stanoven zákaz splouvání).
Pěkná – Nová Pec: 9,8 km, čas 2,5 hodiny.


I přes trvající letošní sucho je podle Jana Dvořáka vodáků na Vltavě v Národním parku Šumava stejně. Do konce července podle jeho údajů Vltavu sjelo přes šestnáct stovek lodí. „Velkou návštěvnost jsme zaznamenali v květnu o něco nižší pak zase v červnu,“ zhodnotil. Doplnil, že napršet by mělo už tento týden, a tak se opět vodáci mohou těšit na nejhezčí úsek Vltavy možná už příští týden.