V loňském roce jich na území Jihočeského kraje bylo nahlášeno 256 a k tomu dalších 56 podobných akcí. Počet dětí, které se v 540 turnusech rekreovaly, přesáhl čtyřiatřicet tisíc.
„Na Prachaticku jsme jich měli nahlášeno devatenáct, v sedmnácti případech jsme provedli kontrolu. Zotavovacím akcím se vloni na rozdíl od minulých let zcela vyhnuly epidemie alimentárních onemocnění. Ve všech klíčových aspektech, především počtu a závažnosti prohřešku, výši uložených sankcí a výskytu alimentárních onemocnění, byla sezona dětských rekreací daleko klidnější než ty předešlé,“ zhodnotil František Kotrba.

Podle Václavy Kubíčkové z prachatického domu dětí a mládeže se nesetkávají s tím, že by se rodiče nejprve vydali zkontrolovat prostředí dítěte a pak až vyplňovali přihlášku na tábor. „Alespoň nám nic takového žádný z rodičů neřekl,“ poznamenala. Doplnila, že dům dětí a mládeže si areál pronajímá, například kontroly kuchyně ze strany hygieniků se jich netýkají. „U nás hygienici kontrolují například doložená lékařská potvrzení o bezinfekčnosti a podobně,“ dodala.

Podle Venduly Kubíčkové se v praxi setkávají například s tím, že rodiče dají svému dítěti příliš vysoké kapesné. „Na přihlášce sice je, že kapesné dle uvážení rodičů, ale stává se nám, že děti dostanou velké a ve stánku utrácejí za sladké limonády a brambůrky. Pak musí nastoupit naše zdravotní sestra, protože děti třeba zvracejí,“ vysvětluje.

Na druhé straně se pro změnu stává, že rodiče zapomínají dát svému dítku s sebou dostatek teplého oblečení na převlečení. „Třeba ponožky, těch je často málo. Je nutné vzít v úvahu, že děti potřebují i boty na přezutí, kdyby pršelo,“ vysvětlila.