Změna zimního času na letní ze soboty 28. března na neděli 29. března se dotkne zmíněného počtu vlaků Českých drah. Ručičky hodin se ve dvě hodiny ráno posunou o hodinu dopředu.
„Cestující, kteří se chystají cestovat právě po změně času, by proto měli počítat s tím, že noční dálkové vlaky pojedou v části trasy ve změněných časech,“ uvedl tiskový mluvčí provozu osobní dopravy českých drah Petr Šťáhlavský.

Pozor na odjezdy

Všechny vlaky se tedy úderem druhé ranní hodiny kvůli posunu času o hodinu zpozdí.
„Tam, kde to bude možné, zkrátí České dráhy pobyty nočních spojů ve stanicích a technické prostoje tak, aby do cíle spoje dojely s menším než hodinovým zpožděním. Všem, kteří se tedy chystají cestovat vlakem v noci ze soboty na neděli, doporučujeme ověřit si aktuální odjezdy nočních vlaků, a to na lince Kontaktního centra Českých drah, která je k dispozici dvacet čtyři hodin denně,“ upřesnil tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Řidiči zvládají

Řidičů, kteří mají na starosti rozvoz pečiva do několika míst, se změna zimního času na letní v podstatě nedotkne.
„Právě při této změně by problém neměl nastat, protože obchody, do kterých zavážíme, mají vlastně otevřeno o hodinu dříve,“ uvedl šofér Stanislav Brejcha.

Úprava směn

Dle jeho slov se ale při každé změně času upravují šoférům směny. „Směny se právě času přizpůsobují tak, aby žádný problém nenastal,“ dodal Brejcha.
O hodinu méně nebudou pracovat číšníci.
„Pracovala jsem jako servírka v jednom z místních barů. Každý den jsem do práce chodila od šesti hodin večer a končila jsem v ranních hodinách. Když se ale měnil čas, tak se to nijak na mé pracovní době neprojevilo. Bylo v podstatě jedno, jestli jsem zavírala bar v pět hodin nebo v šest. Změnu času jsem tedy nepocítila ani na tom, zda spím o hodinu méně či více. Myslím si, že hůře jsou na tom ti, kteří chodí do práce každý den na šestou. Těm potom ta hodina spánku určitě chybí,“ sdělila Dana Tomšů z Prachatic.
„Pracuji na směny. Zrovna tento týden mám ranní. Změnu času tedy rozhodně na sobě pocítím. Ráno vlastně nebudu vstávat v pět, ale ve čtyři hodiny. Jde o několik dní, než si člověk zvykne a než se harmonogram srovná,“ zmínila se Martina Kašpárková z Prachatic.

Děti mají problém

Změna na letní čas působí negativně především na malé děti.
„Je to problém. Týká se to především těch dětí, kteří vstávají už brzy ráno do mateřské školy, nebo i těch dětí, které například dojíždějí do školy. Ty také musejí vstávat brzy ráno. Je to potom otázka zhruba jednoho týdne až čtrnácti dní, než se děti dokáží zaklimatizovat. Děti, které zůstávají doma s rodiči, se dokáží lépe zadaptovat, co se týče právě této změny času. Nemyslím si ale, že by zmíněná změna způsobila nějaké zdravotní problémy, to zase ne,“ vysvětlila, jak působí změna času na malé děti praktická lékařka pro děti a dorost Ludmila Šímová.