Nezávislí kandidáti tak potvrdili svou pozici v zastupitelstvu. Snad i proto byl mezi obyvateli Vlachova Březí o ustavující jednání zastupitelů menší zájem, než tomu bylo před čtyřmi roky. Tehdy po dramatických povolebních jednáních a stejně emotivním ustavujícím zastupitelstvu skončil tehdejší dlouholetý starosta Petr Kubašta, který však nadále zůstává členem zastupitelstva za KDU-ČSL.

Nezávislí vzhledem k většině v zastupitelstvu obsadili bez problémů i zbylé tři posty v radě města. Všemi hlasy byl ale zvolen pouze Michal Novotný, čtrnáct hlasů získal Pavel Kouba a s jedenácti souhlasnými hlasy usedne v radě Vlachova Březí i Jaroslav Pokorný.

Opozici v zastupitelstvu pak připadly posty předsedů finančního a kontrolního výboru. Za KDU-ČSL povede finanční výbor Jan Fiedler, členkami jsou Ludmila Bušková a Jitka Marešová. Kontrolní výbor bude řídit Anděla Hodová z TOP 09, jeho členy jsou Martin Nerad a Ivan Lauda.

Novinkou pro příští čtyři roky je nově ustavený výbor také pro kulturu a sport. Jeho činnost bude řídit Jindřiška Koubová, pomáhat jí budou Helena Dvořáková a Luboš Majer.

Zastupitelé kromě výše odměn pro neuvolněné zastupitele schválili při ustavujícím jednání ještě pověření rady města provádět rozpočtová opatření do výše půl milionu korun v příjmech i výdajích, neomezeně v případě dotací a také pro všechny zastupitele možnost oddávat. „Myslím si, že se nám to v minulém období osvědčilo. Někdo může mít problém s mojí osobou, proto bych byl pro to, aby mne nezastupoval jen místostarosta, ale oprávnění oddávat měli všichni členové zastupitelstva,“ vysvětlil starosta.