"V půl osmé ráno jsme uklízeli padlý strom v Hradišti u Malovic. Na místo jela netolická jednotka hasičů," zkonstatoval ředitel HZS v Prachaticích Milan Raba. Upřesnil, že krátce před devátou hodinou ranní pak stejná jednotka jela zlikvidovat padlý stom na silnici směrem na České Budějovice. "Těsně nad benzinovou čerpací stanici," upřesnil. Jinak byla podle jeho slov noc na čtvrtek klidná.

U vlakového nádraží v Netolicích pak vítr vyvrátil bilbord, a ten se podle slov projíždějícího řidiče povalil těsně vedle komunikace. V průjezdu ale nebránil. "Na silnici jsou ale suché větve. Průjezd je ale normální," doplnil řidič směřující do Českých Budějovic.

Jen před několika minutami ale profesionální hasiči vyrazili likvidovat padlý strom v prachatické Nebahovské ulici. "Cesta na Fefry je hodně zavátá. Jede to, ale pomalu," odpověděl řidič osobního auta, který po osmé ráno vyrazil do sousedního Německa. Na silnici se povalují větve, ale stromy nepřekáží.

Problém hlásili řidiči nákladních aut ve směru z Kubovy Huti na Strážný. Tam sice nepadaly stromy, ale k větru se připojil snih, a tak se na komunikaci tvoří sněhové jazyky. Ráno stály dva kamiony ve směru na hraniční přechod i na druhou stranu. "Venku máme veškerou techniku," upřenil vedoucí technického úseku SÚS Jihočeského kraje, střediska Prachatice Martin Grožaj.

Silný vítr byl v noci také v oblasti Kvildy. "Přes noc ale jen foukalo. Okolo půl sedmé ráno pak s větrem přišel i sníh a prý to má nabírat na intenzitě. Tak to bude něco," glosoval kvildský starosta Václav Vostradovský. Cestáři zatím dělají, co mohou, ale vítr je rychlejší než oni. "Ranní autobusy odjely. Ten ve směru k nám na Kvildu měl zhruba deset minut zpoždění," doplnil Vostradovský.