To jsou krizové lokality, kde se schází mládež. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jen tak posedávala. Jenže ve většině případů na těchto místech také popíjejí alkohol. Možná vinou toho zřejmě prachatická radnice přistoupí po vzoru jiných měst v České republice k vyhlášce, která alkohol na veřejných prostranstvích města zakáže. „Ano, uvažujeme o tom, ale zatím je vše jen ve fázi jednání a pokud by k tomu mělo dojít, tak bychom to mohli stihnout do hlavní turistické sezony,“ připustil prachatický starosta Jan Bauer. Jenže, to chce nejprve jasně stanovit pravidla hry. „Pokud bychom takovou vyhlášku ve městě přijali, musíme přesně lokalizovat místa, abychom splnili literu například i přestupkového zákona. A hlavně městští strážníci, kteří by případné dodržování vyhlášky kontrolovali, musejí mít přesně vymezené limity jako kdy, kde, odkud a kam,“ poodhalil přípravy vyhlášky Bauer.
Zároveň by ale vyhláška měla stanovit akce, kdy bude pití alkoholu na veřejnosti povoleno a za jakých podmínek. „Jde například o Slavnosti Zlaté stezky a podobné akce,“ ujistil starosta.

Jedním z hlavních důvodů, proč by měla vzniknout veřejná vyhláška, jež zakáže požívání alkoholu na veřejných prostranstvích, je zamezit poškozování zdraví nejen mladých lidí a také vandalských činů, které většinou na veřejných místech ve městě páchají lidé pod vlivem alkoholických látek. „Vyhláška by určitě neškodila. Pomohla by nám rozhodně v tom, že bychom měli nějaký důvod vykázat různá individua popíjející alkohol například z prostoru autobusového nádraží a samozřejmě jiných lokalit,“ vyjádřil souhlas s připravovanou vyhláškou ředitel prachatické městské policie Ivo Novotný. Strážníci se s podobnými delikty setkávají denně a nemají moc možností, jak je řešit.

Deník/Jana Vandlíčková