Kontroly budou zaměřené nejen na to, zda mají lidé své psy řádně přihlášené na úřadě. „Pokud majitel psa nepřihlásí, může být pokutován až do výše několika tisíc korun za nesplnění povinnosti,“ vysvětlila Zdeňka Filipová z finančního odboru MěÚ Vimperk. Strážníci ale nebudou kontrolovat pouze platné psí známky. Podle slov jejich velitele Petera Macorlíka budou kontrolovat hlavně to, zda majitelé po svých psech uklízejí výkaly z veřejných prostranství nebo to, zda jsou psi na vodítku.

Mít psa na vodítku totiž předepisuje pejskařům vyhláška. Strážníci městské policie mohou v tomto případě udělit v blokovém řízení za porušování pravidel pokutu do pěti tisíc korun. Pokud majitel svého psa nezvládá, nesmí ho pouštět na volno ani tam, kde je to ve Vimperku povolené. „Snažíme se působit hlavně preventivně. Nějaké pokuty v předchozích letech padly, ale letos rozhodně při kontrolách pejskařů přitvrdíme,“ slibuje vrchní strážník. I neuklizená hromádka může vyjít majitele psa až na pět tisíc korun.

Navíc, kam s exkrementy, není ve Vimperku problém. Podle Marie Hejlkové z odboru životního prostředí je ve městě zhruba dvacítka stojanů s pytlíky. Stojany jsou instalovány především na místech, kam lidé často chodí venčit psy a mnohde se to stejně míjí účinkem. „Znečištěné sáčky mohou pejskaři vhodit do jakéhokoliv odpadkového koše,“ řekla Marie Hejlková a doplnila, že lidé by si měli uvědomit, že nepořádek po psech v ulicích je stejný společenský prohřešek, jako když si jeho majitel po sobě neuklidí toaletu.

Ke kontrolám pejskařů mohou podle vrchního strážníka Petera Macorlíka přispět také sami obyvatelé. „Neměli by být lhostejní. I jednoduchá fotodokumentace pouhým mobilním telefonem může být důkazním materiálem, který pomůže, aby se majitel psa postihu nevyhnul,“ vysvětlil velitel městské policie.