Radnice už vloni po domluvě s mladými umělci poskytla jeho zdi těmto zájemcům na zkoušku. „Museli nám ale slíbit, že se po městě přestanou objevovat posprejované fasády,“ říká k podmínce starosta města Pavel Dvořák. Že radnici tento krok vyšel, potvrzují i obyvatelé města. Ti totiž každý měsíc nacházejí v podchodu nové kresby.

Drží slovo

Protože sprejeři svůj slib dodrželi, po dvou prodlouženích termínu, na který měli mladí umělci podchod vypůjčený, rozhodli představitelé města, že jej dostávají k dipozici na dobu neurčitou. „Navíc nyní uvažujeme, zda ve městě nejsou i další zdi, které by byly vhodné k posprejování. Pokud si je totiž vezmou do parády ti, kteří tomuto umění rozumějí, jedná se opravdu o hezké kresby,“ říká starosta. Sprejeři navíc zdi zdobí na své vlastní náklady. „A ve městě nejsou poničené fasády domů podpisy, které zdi ničily a majitele domů stálo dost peněz jejich odstraňování.

Mají úspěch

Sprejeři mají navíc tak velký úspěch, že ředitelka mateřské školy v ulici 1. máje uvažovala, že nechá vyzdobit jednu ze zdí v zahradě, která není příliš chloubou mateřinky. „Zeď je ale vlhká, takže si nejsme jistí, zda by to mělo žádaný efekt. Jednáme ještě se zahradnicí o tom, že by ke zdi mohly být vysazeny křoviny. Vše je ale ještě otevřené, konečné slovo jsme zatím neřekli,“ objasnila ředitelka Irena Helmová.

„Dobrý nápad. To se myslím vyvedlo a jestli díky tomu ubylo i čmáranic ve městě, tak jedině dobře. Občas se tu zastavím a prohlídnu, co nového, jen škoda, že jsem si to od začátku nefotil, mohla to být celkem zajímavá série. Možná by bylo dobré dát těm sprejerům ještě nějakou plochu,” komentoval přesprejovaný podchod Karel Reichart z Vimperka, který tudy pravidelně chodí do města.

Jaroslav Pulkrábek