Město totiž přišlo s nabídkou, že formou předplaceného nájemného získá dostatek finančních prostředků k tomu, aby domy ve svém majetku mohlo zateplit. Vyhne se tak nutnosti vzít si úvěr, nájemníci zase získají bonus, po dobu, kdy budou složenou částku odbydlovat, jim město garantuje, že jejich nájemné zůstane na stávající částce. Přitom už příští rok by se nájem z metru čtverečního v městských bytech mohl zvýšit až o dvacet procent.

„V tuto chvíli platí nájemníci sedmadvacet korun za metr čtvereční. Ti, kteří se rozhodli, že si nájem předplatí, aby mohl být jejich dům zateplen, na této částce také zůstanou i v dalším období,“ upřesnil starosta města Pavel Dvořák.

Město oslovilo nájemníky řady domů, na základě toho, jak se vyjádřili, pak vyhodnotilo, ve kterých domech vybere dostatečnou částku k tomu, aby se do zateplení mohlo pustit.

„Jsou domy, v nichž se k předplacení nájmu přihlásilo osmdesát procent nájemníků, v jiných třeba méně než čtyřicet. V domech, kde byla nejvyšší účast, se podaří dohromady získat přes půl milionu korun. Nájemníci mohli nabídnout částku od třiceti do padesáti tisíc. Z praxe mohu říci, že v domě, kde byla účast nejvyšší, jsou jen tři byty, které z vážných důvodů nájemné nepředplatí. Někteří, kteří nabídli původně třicet tisíc korun, už teď uvažují, že složí padesát tisíc,“ poznamenal starosta.

Nakonec město vybralo tři domy, v nichž se obyvatelé dočkají zateplování. „Jedná se o domy s číslem popisným 410, kde není ani zateplená fasáda, okna pak vyměníme v domech 408 a 435. Už jsme stanovili přesný program, jak bude zateplování vypadat,“ informoval místostarosta Bohumil Petrášek.

Inspiraci, jak zateplit městské domy bez nutnosti úvěru hledali Vimperští i v okolních městech.

„Tento způsob ale nikde, kde jsme se ptali, zatím nevyzkoušeli. Podle nás je toto způsob, jak budou mít nájemníci teplo v bytech, bonus na nájmu a město se nebude muset zadlužovat,“ doplnil starosta.