Na tuto soutěž se nemohou žádné orchestry hlásit z vlastní iniciativy. Pořadatel si přísně účastníky vybírá a osobně zve.
Již tato skutečnost byla pro vimperské muzikanty oceněním za jejich mnohaletou práci a kvalitní výsledky. Ve Schladmingu se nekonala jen soutěž, ale též výstavy a prezentace hudebních nástrojů a vydavatelství notových publikací. Festivalu se zúčastnily orchestry z celého světa. Soutěžily orchestry ze států jako Hong Kong, Izrael, Belgie, Itálie, Německo, Rakousko a dalších. Soutěžní program se skládal z povinné skladby, kterou vybral pořadatel, a z jedné volitelné skladby dle výběru orchestru.
Dechový orchestr ZUŠ Vimperk tedy zahrál povinnou skladbu od holandského autora Hanse van der Heideho – Festival overture a volitelnou skladbou se pak stal Pozdrav Venuši od Václava Maňase juniora. Soutěžní výkony posuzovala odborná mezinárodní porota a hodnotila všechny dle přísných kritérií. Vimperský orchestr získal celkem 83,25 bodů z celkového počtu 100 bodů což je velmi dobrý výkon v mezinárodním bodování soutěží. Soutěžilo se bez rozdílu uměleckého vzdělání s věkem účastníků do 30ti let ve čtyřech kategoriích. Dechový orchestr ZUŠ Vimperk vybojoval v těžké světové konkurenci vynikající 2. místo, které bylo mimo jiné oceněno ještě pouzdrem na hudební nástroj v hodnotě 350 Euro.
Mimo soutěž se Vimperští představili v hodinovém koncertě na náměstí ve Schladmingu a spolupracovali při workshopu pro dirigenty a skladatele. Jednalo se o takzvaný Reading Session, kdy dostali na pulty noty, které nikdy neviděli, a téměř dvě hodiny pracovali pod vedením zkušeného dirigenta Johanna Mösenbichlera v jejich nácviku. Jednalo se o výbornou zkušenost pro všechny hudebníky. Všichni členové orchestru vzorně reprezentovali po celé tři dny své město Vimperk, kraj i celou Českou republiku. Největší zásluhu na úspěchu mimo muzikantů má však dirigent orchestru Petr Staněk, který obětavě tráví prázdniny při zkouškách i veřejných vystoupeních.
Na zabezpečení celé akce se podíleli rodiče a členové orchestru, Sdružení rodičů a Základní umělecká škola Vimperk. Účast na festivalu se také mohla uskutečnit díky podpoře Jihočeského kraje, Ministerstva kultury ČR a Města Vimperk.