„Právě při pořizování nahrávky, kdy byl přítomen i odborník na zvony, nám bylo oznámeno, že je vážně poškozené zavěšení zvonu a navíc elektrické zvonění zvon poškozuje a hrozí jeho puknutí. Proto jsme se rozhodli jej do napravení stavu nepoužívat,“ potvrdil vimperský kaplan Jaroslav Filip odstavení zvonu, který byl odlit v roce 1419 a na věži přečkal běsnění všech následných válek, včetně dvou posledních. Vážnost situace neunikla ani vimperské památkové péči a již před nějakým časem zde vznikl projekt na jeho rekonstrukci.

„Bude vyrobena nová dubová hlavice a navařené nové očko, za které bude na kůži zvon zavěšen. Odlito bude i nové srdce a vzhledem k tomu, že došlo k úbytku zvonoviny až o 12 milimetrů, bude potřeba zvon vylít,“ prozradila některé z chystaných zásahů památkářka vimperské radnice Kateřina Uhříčková.

Problémem zůstává elektrické zvonění, které je ve všech variantách ke zvonům nešetrné, zvláště, jde–li o tak unikátní zvon, jakým Maria Hilfe bezesporu je. To současné navíc pochází ze třicátých let a nelze na něm regulovat sílu zvonění. Vzhledem k tomu, že ruční zvonění, tak jak bylo praktikováno po staletí, je již nereálné, nabízí se řešení v pořízení druhého zvonu. „Na ten by se zvonilo každý den ráno, v poledne a večer a Maria Hilfe by se používala jen při mimořádných událostech a při svolávání na mši,“ potvrdila podobné úvahy Kateřina Uhříčková s tím, že by nebylo od věci zapojit do pořizování nového zvonu i veřejnost formou sbírky.

Jaroslav Pulkrábek