Nedávno upravená prachatická městská vyhláška, jejíž přílohou jsou místa, kde je možné provozovat výherní hrací automaty, by podle slov Karla Paška, tajemníka MÚ Prachatice, měla projít revizí. „Jsou v ní místa, o kterých již nyní víme, že v nich herny nejsou,“ připustil a dodal, že v nejbližší době zadá prověření míst.

„Následně požádáme o sdělení, zda nevratně zaniká tento způsob podnikání,“ popsal postup. Novelu vyhlášky by pak mohli zastupitelé dostat na stůl někdy v únoru příštího roku.

Prachatičtí zároveň sledují, zda ve městě nepřibudou kvízomaty. „Neznamená, že když tu žádné nemáme, že tu zítra nemusejí být. Kontroly jsou namátkové, ale časté,“ zdůraznil tajemník. Peníze, které Prachatičtí získají z provozu heren, pak pravidelně rozdělují hlavně sportovním oddílům ve městě.

Netolice – Pouze tři provozovatelé mají povolení od města, aby provozovali výherní automaty. „Na dalších místech jsou pak terminály, jejichž provoz schvaluje ministerstvo,“ spočítala Jana Janečková z netolické radnice. A právě na výherní automaty poukazoval několikrát zastupitel Jaroslav Pešek, který nesouhlasí s jejich provozováním v Netolicích. „Myslím si, že by tu být neměly,“ uvedl na několika zasedáních zastupitelstva. „Každý rok nám výherní automaty přinesou do rozpočtu zhruba jeden milion korun. Peníze nechceme za každou cenu, a tak jsme vypracovali analýzu, která zohledňovala přestupková řízení, která by měla s automaty souvislost, a stejně tak jsme vzali v potaz i sociální dopad, kdy jsme spolupracovali se sociálním odborem,“ uvedl starosta Netolic Oldřich Petrášek.

Podle něho ale vyšlo najevo, že žádný takový přímý dopad výherní automaty na místní obyvatele nemají. „Nemáme tu třeba přestupky, které by měly souvislost s automaty,“ potvrdil. Podle jeho slov by zákaz výherních automatů na území města měl nejen finanční dopad na městskou kasu. „Byla by zrušena i některá pracovní místa. Navíc ti, kteří chtějí hrát, by se prostě přesunuli jinam. Problém jako takový by to neřešilo,“ myslí si Oldřich Petrášek.

Vimperk – S nulovou tolerancí vůči hazardu je mezi městy nejen na Prachaticku Vimperk výjimkou. Postoj k hazardu vyjádřili vimperští zastupitelé, když přede dvěma roky schválili obecně závaznou vyhlášku, jíž zakazují provozování jakýchkoliv loterijních zařízení. Od roku 2013 tak nepovoluje město výherní hrací přístroje a v témže roce měla skončit také vydaná povolení ministerstva financí. I když se podle slov vedoucího odboru bytového a hospodářského MěÚ Vimperk Martina Kalouse počet terminálů ve městě snížil, několik jich v hernách stále zůstává. Části z nich končí platnost povolení v září, některým v říjnu. Zbylá zařízení budeme řešit s ministerstvem,“ dodal.