„Zvon byl zavěšen na ocelové traverze, na které se navíc posunul do strany. Očko pro zavěšení srdce zvonu je uražené a náhradní ocelové je tak dlouhé, že dává srdci zvonu příliš velký prostor pro pohyb. Navíc bylo pro výrobu srdce použito nevhodné slitiny. To vše vedlo k úbytkům zvonoviny na některých místech vnitřního věnce až o čtrnáct milimetrů. Aby toho nebylo málo zvon, je připojen na nevyhovující a naddimenzovaný zvonící stroj,“ popsala poškození vzácné gotické památky Kateřina Uhříčková, památkářka vimperské radnice.
Popsaný stav je důsledkem neodborného zásahu v osmdesátých letech minulého století a jak potvrdil kampanolog českobudějovického biskupství Radek Lunga, při dalším používání by mohl vzácný gotický skvost puknout,
Stav zvonu byl odhalen na počátku roku při nahrávání jeho zvuku pro vysílání Českého rozhlasu a byl okamžitě odstaven od denního zvonění. Zbraslavská zvonařská firma Petra Rudolfa Manouška, která se může pochlubit dlouhou rodinnou tradicí, následně na zvon vypracovala odborný posudek. A právě do Manouškovy holandské dílny Maria Hilf putuje. Jak prozradila Kateřina Uhříčková na podzim by se měl vrátit a opravu, která bude stát kolem čtyř set tisíc korun, hradí radnice společně s ministerstvem kultury. Zároveň byl zvon, odlitý v roce 1419, navržen na zapsání do seznamu movitých kulturních památek.

Jaroslav Pulkrábek