Ještě loni v březnu, když na zámek nastupovali dělníci, byl zdevastovanou památkou se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody. „Teď místnosti voní dřevem a vápennými omítkami, cenné výmalby a stropy prošly restaurováním a vše je připraveno pro nastěhování předmětů,“ popisuje Vojtěch Brož, kastelán zámku Vimperk s tím, že první návštěvníky přivítá v květnu 2021. „Ti se pokochají pohledem na opravené nádvorní fasády, čeká je zbrusu nové návštěvnické zázemí, prohlídková trasa s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století nebo nová rozsáhlá expozice Muzea Vimperska,“ upřesnil.

Mnoho oprav lidé ani neuvidí, ale pro provoz zámku jsou zásadní. „Šlo o přeložení vodovodní a kanalizační sítě, nové rozvody elektřiny nebo sanaci dřevomorky,“ vysvětlil Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Na opravy Horního zámku Vimperk zaplatí Národní památkový ústav přes 110 milionů korun, z nichž 85 procent pokryly peníze z EU. Obnova je jednou ze součástí projektu Probouzení zimního zámku, jehož cílem je postupně obnovit všechny části zanedbaného areálu. „Poetický název Probouzení zimního zámku jsme zvolili zcela záměrně. Odkazuje nejen na dlouhé šumavské zimy, ale také na desetiletí trvajíc období, kdy byl zámek „spící“ a nedostávalo se mu potřebné pozornosti a péče. Zámek se probouzí, v některých oknech se začalo po mnoha letech opět svítit,“ dodává kastelán Vojtěch Brož.

Řemeslníci sice zámek opustili, ale práce pokračují. Do interiéru se vrací vybavení muzea i desítky restaurovaných předmětů. Současně běží projektování další obnovy zámku, která návštěvníky zásadně neomezí.