Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice a každoročně ji koordinuje Ekologický institut Veronica.

Ilustrační foto.
Na jihu Čech v úterý přibyli 4 nemocní. Podívejte, kde je nejvíc nakažených

Hodina Země je celosvětová kampaň, do které se prostřednictvím zhasnutí světel – buď na hodinu, nebo i celou noc – zapojují samosprávy měst a obcí, vedení společností a firem a samozřejmě také veřejnost. Tímto gestem všichni ukazují, že je možné vzájemně se domluvit a dát tak najevo, že si uvědomujeme svoji odpovědnost za budoucnost naší Země ve vztahu k probíhajícím klimatickým změnám.

Odběrové místo pro odebírání vzorku na koronavirus. Ilustrační foto.
Vzorky odeberou i v Prachaticích

V loňském roce 2019 se v České republice zapojilo do Hodiny Země rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek. Konalo se 14 veřejných akcí. Zhasly hlavní památky největších měst v Praze, Brně, Ostravě i Plzni a veřejné osvětlení ve stovce menších obcí. Na celém světě se zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

Ve Vimperku organizuje tuto akci tradičně Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava a odbor životního prostředí Městského úřadu ve Vimperku.

Jakub Hromas