Vimperská ZUŠka před rekonstrukcí v červnu 2023.Vimperská ZUŠka před rekonstrukcí v červnu 2023.Zdroj: Pavel VališPodle slov ředitele vimperské ZUŠky Pavla Vališe chybí v budově velký a především samostatný sál pro výuku v literárně dramatickém oboru. „Výuka v tomto oboru se až dosud uskutečňovala v koncertním sále, čímž bylo využití pro hudebníky značně omezeno a komplikovalo ho stěhování,“ popsal s tím, že zároveň ZUŠce celou dobu chyběla spisovna, která je podle jeho slov podstatnou součástí každé dnešní školy. Zároveň se ZUŠka celou dobu fungování potýká s nedostatkem skladovacích prostor. Varianta se našla nedávno. Na stole teď leží studie možné přístavby u horního vchodu do objektu. Studie se setkala s pochopením zástupců Jihočeského kraje, který je zřizovatelem ZUŠ Vimperk. „Kromě ZUŠ získala i nové možnosti vstupu a pronájmu své tělocvičny i SŠ a ZŠ Nerudova. Proto byl zpracován projekt, ale i přesto, že o stavbě se rozhodlo už na podzim roku 2021 s tím, že začne o rok později, nakonec byla odložena,“ upřesnil Pavel Vališ.

Orchestr ZUŠ Vimperk si na mezinárodním festivalu v Praze vedl na výbornou.
Vimperský dechový orchestr je třikrát zlatý

Dokonce i peníze na stavbu, šest milionů korun, zastupitelstvo kraje uvolnilo z fondu rozvoje školství a rozjely se přípravné práce. Na základě výběrového řízení byla na jaře 2023 vybrána stavební firma a začátkem června se opravdu začalo. Po pár měsících ale zase musela stavba skončit, protože nová přístavba je částečně zasazena v nestabilním prostředí. „Jihočeský kraj opět obě školy „podržel“ a přidal další finanční prostředky na upravené zemní práce, které bylo potřeba provést jinak. Opět se tedy měnil projekt, nicméně bylo jasné, že se ve stavbě bude pokračovat. Celé první pololetí školního roku 2023/2024 se tedy neslo ve znamení stavebních prací, které, bohužel, částečně omezily, případně znepříjemnily život v naší škole,“ hodnotí Pavel Vališ.

V současné chvíli tak má Základní umělecká škola nový divadelní sál pro literárně-dramatický obor. Jejich bývalá třída bude využívána pro obor hudební. Koncertní sál tak bude po celý týden k dispozici nejen na koncerty, ale i pro výuku komorních her. Vznikla spisovna a sklad. „Máme nově sklad kostýmů a oblečení pro taneční obor a dechový orchestr. Ze šaten tak mohly být odstraněny velké skříně, ve kterých kostýmy dosud byly. Šatny jsou tak prostornější a bezpečnější. Zásadně se změnila také učebna hudební teorie,“ popsal novinky v ZUŠce její ředitel. Pro SŠ a ZŠ Nerudova vznikl externí vstup do tělocvičny. Celková investice byla nakonec zhruba 7,3 milionu korun.