Na vlastním pozemku se
s manželem pustili do stavby zahradního domku a garáže. Zatímco na zahradní domek stavební povolení mají, na garáž ne. Informace o tom, včetně fotografií, zveřejnil na základě údajů od odboru výstavby a územního plánování zastupitel Pavel Dvořák.
Podle vyjádření vedoucího odboru Václava Kokšteina skutečně na druhou stavbu není vydáno platné stavební povolení. „Přesný rozsah a účel této stavby bude stavebním úřadem ohledán 24. listopadu v rámci výkonu státního stavebního dozoru a dále bude postupováno podle § 129 stavebního zákona,“ uvádí se mimo jiného ve vyjádření.
Věra Vávrová určité pochybení uznává, nicméně současně dodává, že z jejího pohledu se nejedná o vyloženě černou stavbu. Celá situace podle ní nastala ve chvíli, kdy byl zrušen minulý územní plán a s ním i veškeré územní studie, tedy včetně té, která řešila i lokalitu, v níž manželé Vávrovi stavějí. Bez platné územní studie pak není možné vydat stavební povolení. „Stavební úřad o naší činnosti ví a od počátku ho informujeme. Prohlášení o podvodech
a podobné nesmysly jsou manipulativní a nepodložené,“ tvrdí Věra Vávrová.
Současně se ohradila proti zveřejnění snímků bez jejího svolení a povolení odboru výstavby. Fotografie ještě včera Pavel Dvořák ze svého profilu na sociální síti stáhl.
O stavební povolení mohou Vávrovi požádat dodatečně
Důvodem, proč se manželé Vávrovi z Vimperku dostali do rozporu se stavebním zákonem při stavbě jednoho ze dvou objektů na svém vlastním pozemku, je především fakt, že nemají platné stavební povolení.
Podle slov Věry Vávrové stavějí garáž a opěrnou zeď zčásti i na pozemku, který se opakovaně snažili zařadit změnou územního plánu jako stavební. Jenomže zhruba před rokem byl Krajským úřadem Jihočeského kraje zrušen územní plán a s ním i veškeré územní studie. „To jsme si, bohužel, neuvědomili, když jsme začali s terénními pracemi a stavbou vedle povolené stavby," uvedla a dodala, že pokud by se nepodařilo dokončit stavbu včas, hrozí reálně, že by se na pozemek sesunul svah nad uvedenými stavbami, ale také rodinným domem a sídlem firmy. „Vím, že neznalost zákona neomlouvá, ale trvá to už dva roky. Za tu dobu už jsme museli dvakrát žádat o povolení připojení stavby energetiky. První platilo v roce 2014, ale vzhledem k problémům kolem územního plánu to nebylo možné. Následně nám vydali povolení, které je platné do března příštího roku. Stavební úřad o naší činnosti ví a od počátku ho o svých krocích informujeme," zopakovala k celé věci Věra Vávrová.
Jak uvedl Zdeněk Ženíšek, tajemník MěÚ Vimperk, vydání platného stavebního povolení bylo podmíněno vydáním nového územního plánu a zpracováním územní studie lokality Brantlův Dvůr. „Územní plán byl již vydán v červenci letošního roku, ale nezbytná územní studie zatím chybí. Nicméně Vávrovi začali stavět obě stavby. Poprvé na tuto situaci upozornil zastupitel Pavel Dvořák podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Okamžitě jsem podnět zaslal na náš stavební úřad. Ten provedl neoficiální dohled se zjištěním, že skutečně došlo k porušení pravidel," uvedl tajemník s tím, že nepovolená stavba manželů Vávrových bude řešena standardně jako kterákoli jiná nepovolená stavba. „To znamená, že bude zahájeno řízení o odstranění stavby, v rámci něhož může stavebník požádat o dodatečné stavební povolení a bude řešen i přestupek. Jedná se o nepovolenou stavbu, kterých bohužel řeší náš odbor deset až dvacet ročně na celém území spadajícím pod obec s rozšířenou působností Vimperk," dodal Zdeněk Ženíšek.
Zadáním územních studií byl na základě rozhodnutí rady města pověřen odbor výstavby a územního plánování zhruba před dvěma týdny. Územní studie lokality Brantlův Dvůr se v podstatě zpracovává opakovaně bez velkých změn a dá se předpokládat, že by měla být hotova do jednou až dvou měsíců.
„Stavebníci byli vyzváni k okamžitému ukončení veškeré stavební činnosti, která souvisí s nepovolenou stavbou do doby, než bude celá záležitost legislativně vyřešena v souladu s příslušným zákonem," doplnil tajemník městského úřadu.